Vo včelnici v Lúčkach bolo v stredu i štvrtok rušno. A bude i v piatok. V rámci podujatí Zážitkové exkurzie ku včelám sa návštevníci dozvedia nielen o živote včiel, ale si tiež vyskúšajú čo to znamená byť včelárom.
Samotná exkurzia sa skladá z troch častí - prednášky pri náučných paneloch, teórie vo včelíne, pobyte pri včelách a ochutnávky medu.
„V rámci teoretickej časti máme štyri panely, ktoré sú venované včelám. Prvý rozpráva o živote včiel v úli, druhý o tom, z čoho sa telo včely skladá, tam si zvyčajne povieme ako sa vyberá žihadlo, tretí je zameraný na včelie produkty, kde rozoberieme med, propolis, vosk, peľ, materskú kašičku i včelí jed. Posledný panel je venovaný zaujímavostiam o včelách a tomu, prečo sú dôležité,“ začína rozprávať o tom, čo môžu návštevníci vidieť Marcel Mihok, člen občianskeho združenia Slnkotvor, ktoré tieto exkurzie realizuje.
„Návštevníci sa dozvedia aj zaujímavosti - napríklad ako rýchlo včely letia, koľko sa ich zúčastní na tom, aby sme mali jednu fľaštičku medu. Na jedno kilo je to asi 1100 včiel a štyri milióny kvetov. Keby sme zrátali tú dráhu, ktorú nalietali, tak je to trikrát okolo zemegule,“ načiera zo studnice prednášok.
Po zodpovedaní rôznych otázok, ktoré návštevníci majú, sa vrátia naspäť do včelína, dozvedia sa ako vyzerá včelí úľ, čo sa v ňom nachádza, čo včelári do neho dávajú. Zároveň ide aj o ukážku základného včelárskeho náradia, bez ktorého sa nedá včeláriť.
„Ľudia sa potom oblečú do včelárskych oblekov. Je to väčšinou veľmi obľúbená súčasť exkurzie, pretože to mnohí vnímajú aj ako atrakciu - cítia sa ako keby išli na Mars, alebo boli kozmonauti,“ vysvetľuje Mihok.
Potom ako sa dostanú ku sklenenému úľu, pootvára sklo, pričom ide o poslednú časť bez kontaktu so včelami. Po otvorení úľa vyberie včelár niekoľko rámikov a ukáže záujemcom ako vyzerá peľ, vajíčko, či larvička. „Niekedy nájdeme aj rámik s matkou, ale nestáva sa to často,“ dopĺňa Mihok a jedným dychom dodáva, že nasleduje tentokrát jeho obľúbená časť.
„Ukážem, ako sa dajú včely hladkať. Táto časť sa zasa mne páči v tom, ako ľudia sami seba prekonajú a skoro každý nejakým spôsobom včely pohladká a dá ruku medzi včely. Preto sa to aj volá zážitková exkurzia,“ vysvetľuje skúsený včelár.
Keď sa ľudia vyzlečú zo včelárskeho obleku, nasleduje ochutnávka medu. Zážitkové exkurzie ku včelám robia od roku 2016.
„Keďže to má ohlas, plánujeme pokračovať aj naďalej. Podujatie je závislé od počasia, pričom tento rok boli samozrejme aj iné obmedzenia. Minimálny počet je 6 ľudí, maximálne 10, pretože potom sa pri úľoch už tlačíme,“ ozrejmuje člen občianskeho združenia Slnkotvor.
Vstup na exkurziu je na vlastnú zodpovednosť, čo znamená, že každý preberá riziko uštipnutia včelou na seba. Návštevníci si oblečú ochranné oblečenia, čím sa toto riziko zníži, ale nedá sa úplne vylúčiť.
Zážitkové exkurzie ku včelám realizuje občianske združenie Slnkotvor s podporou Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov a obce Lúčky.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia