Na Hromnice o hodinu více

Na Hromnice o hodinu více

RedakciaAktuality1.2.2022

Na Hromnice, teda 2. februára, slnko vychádza tak vysoko nad obzor, že máme o hodinu viac svetla. Sviatok Obetovania Pána sa ľudovo nazýva Hromnice a pokladá sa za polovicu zimy. Čím sa vyznačuje tento sviatok a aké zvyky sa s ním spájajú?

Na Hromnice sa zvykol vynášať stromček a v kostoloch sa odkladali betlehemy. Hovorí sa, že stromček máte odložiť na Tri krále, a ak tak neurobíte, máte si ho ponechať až do Hromníc. Obetovanie Pána (Hromnice) sa v katolíckej cirkvi slávi aj ako Deň zasväteného života. Katolícka cirkev v tento deň venuje pozornosť tým, ktorí zasvätili život Bohu a službe ľuďom. Obetovania Pána sa slávi na 40. deň po narodení Ježiša a veriaci si pripomínajú udalosť, keď Panna Mária s Jozefom priniesli dieťa Ježiša do chrámu v Jeruzaleme, aby ho zasvätili Bohu.

V katolíckych kostoloch sa počas tohto sviatku koná obrad požehnania sviec, ktoré sa ľudovo nazývali hromničky. Plamienok takejto sviečky mal ochraňovať pred búrkami a skazou. Kedysi boli takéto sviečky veľmi populárne a gazdiné ich zažínali počas búrok. Hromničným sviečkam sa pripisovala aj schopnosť očisťovať duše mŕtvych, ale tiež sa zapaľovali pri posteliach ťažko chorých ľudí. Zavedenie svätenia hromničných sviečok sa pripisuje pápežovi Geláziovi v roku 494.

S Hromnicami sa spájalo aj niekoľko zvykov. Zo sviečok, ktoré si ľudia doniesli do kostola na posvätenie si ženy nakvapkali do modlitebnej knižky a doma vosk zoškrabali do ľanového semena odloženého na siatie. Ľan mal byť takýmto spôsobom chránený pred ničivou búrkou. Ďalším zvykom bolo, že každá gazdiná sa mala na Hromnice kĺzať na ľade, aby mala dlhý ľan a konope. Za týmto účelom sa vybrali sánkovať aj chlapci a dievčatá. Čím dlhšia bola dráha, ktorú na sánkach prešli, tým dlhší mal byť ľan.

Ľudia verili, že na Hromnice sa stretáva jarná sila s tou zimnou. Preto patrili k najvýznamnejším pranostickým termínom. Podľa ľudových pranostík teplé počasie na Hromnice znamenalo dlhú zimu a slabú úrodu. Naopak, zima v tento deň signalizovala skorý príchod jari. Jasné Hromnice zas podľa pranostík znamenali veľmi zlé výhľady budúcej úrody.

Pranostiky viažuce sa k Hromniciam

Na Hromnice zadúva ulice.

Na Hromnice koniec sanice.

Na Hromnice zimy polovice.

Ak na Hromnice zo striech tečie, zima sa ešte dlho povlečie.

Ak na Hromnice voda beží, po Hromniciach ešte sneží.

Ak na Hromnice február mäkký býva, udrie potom v marci veľká zima.

Ak sú krásne celé Hromnice, prídu po nich ešte mnohé fujavice.

Na Hromnice o hodinu více.

Ak je na Hromnice mráz, bude ich ešte päťdesiat ráz.

Na Hromnice teplo, medveď stavia búdu. Na Hromnice mrzne, medveď búdu rúca.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia