Na Liptove je zvýšený počet ochorení spôsobených kliešťom

Na Liptove je zvýšený počet ochorení spôsobených kliešťom

RedakciaAktuality5.7.2023

V Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku zaznamenali zvýšený počet infekcií prenášaných kliešťami. „Aktuálne máme hospitalizovaných dospelých pacientov s kliešťovou encefalitídou po zaklieštení kliešťa a po konzumácii salašníckych výrobkov z nepasterizovaného ovčieho a kozieho mlieka. V liečbe máme aj pacientov s lymskou boreliózou,“ povedal hovorkyňa nemocnice Nikola Bystričanová.

Kliešte môžu prenášať kliešťovú encefalitídu, lymsku boreliózu, anaplazmózu aj ehrlichiózu. Tento parazit prenáša vyše 50 patogénov, ktoré sú nebezpečné nielen pre človeka, ale aj pre zvieratá. Najhoršie je, že kliešťa niekedy spozorujete až vtedy, keď sa zahryzne do kože a nasiakne krvou. No dôsledky takého malého uhryznutia môžu byť veľmi vážne.

Postupovať treba opatrne

Čo robiť, čo nerobiť a pri čom spozornieť, vysvetlila prednostka Kliniky Infektológie ÚVN Anna Lesňáková. „Kliešťom sa tento rok mimoriadne dobre darí. A keďže sme pomerne malá krajina, takže možno povedať, že nikde na území Slovenska nemôžeme mať pocit, že sa nás to vôbec netýka. Ľudia sú ohrození infekciami prenášanými kliešťami, často s vážnym, u neliečených pacientov až so smrteľným priebehom. Pozor si si treba dávať aj na komáre. Najlepšou ochranou je preto prevencia,“ povedala prednostka.

Najlepšou prevenciou je kombinácia očkovania proti kliešťovej encefalitíde a dôsledná ochrana. Prisatého kliešťa je nutné čo najskôr odstrániť. „Každý kliešť je potenciálne infekčný a tak s ním treba aj zaobchádzať. Pri manipulácii s kliešťom je dôležité používať ochranné pomôcky, rukavice, ale pomôže aj igelitové vrecko na ruke. Pozor! Infekcia sa môže rozšíriť aj cez drobné rany v koži.“

Kliešťa treba uchopiť pomocou pinzety čo najbližšie ku koži, za tvrdú hlavičku. Potom treba jemným kývavým pohybom uvoľniť hlavičku, potom kliešťa. Nevhodné je jeho polievanie olejom, potieranie masťou a podobnými prípravkami. Po ich aplikácii sa začne dusiť a do rany vypudzuje množstvo aj nebezpečných látok, čo môže urýchliť prenos nákaz

Vybratého kliešťa je nutné zabaliť do papiera a spláchnuť v toalete. Po vytiahnutí kožu v mieste jeho prisatia vyčistiť dezinfekciou s obsahom alkoholu alebo jódovej tinktúry a miesto prisatia ďalší mesiac sledovať.

Čas je dôležitý

„Odstránenie kliešťa zbytočne neodďaľovať, s dobou prisatia sa zvyšuje možnosť infekcie. Borelióza sa prenáša po 24 hodinách, na nákazu vírusom encefalitídy stačí prisatie trvajúce dve hodiny. Odborné vyšetrenie je nutné, ak sa rana začervená, opuchne alebo sa v jej okolí, či inde na tele objaví začervenanie kruhovitého tvaru,“ upozornila prednostka. Podozrivé sú taktiež nešpecifické celkové príznaky, ktoré môžu pripomínať chrípku.

Vírus postihuje centrálny nervový systém a jeho obaly. „Preto by sme chceli apelovať na obyvateľov, aby salašnícke výrobky z nepasterizovaného ovčieho a kozieho mlieka konzumovali s vysokou obozretnosťou. Odporúčame prevarenie surového mlieka pred konzumáciou a syr vyrobený zo surového mlieka je potrebné aspoň opiecť z oboch strán. Vírus kliešťovej encefalitídy sa ničí pri teplote 70 °C,“ dodala Anna Lesňáková.

U lymskej boreliózy súvisí riziko získania infekcie hlavne s pobytom v prírode. Ochorenie má sezónny charakter, súvisí s aktivitou kliešťov od jari do jesene.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia