Na Liptove očakávajú mohutnú víchricu až orkán

Na Liptove očakávajú mohutnú víchricu až orkán

RedakciaAktuality27.3.2023

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na dnešný deň viacero výstrah pre okresy Ružomberok a Liptovský Mikuláš.

Relatívne lepšie bude na tom Dolný Liptov, kde predpovedajú ojedinele sneženie, na niektorých miestach môže napadnúť 10 centimetrov snehu. V dolinách môže fúkať vietor s rýchlosťou okolo 12 metrov za sekundu, čo je 45 km/h, ale v nárazoch to môže byť až 70 km/h.
Horšia situácia bude na horách, kde hrozí silná až mohutná víchrica s rýchlosťou vetra v nárazoch 135 až 160 km/h (38 - 44 m/s). Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity najmä pre pešiu turistiku, horolezectvo a podobne.

Sneženie v kombinácii s vetrom môže zapríčiniť pád stromov aj v nižších polohách.

V okrese Liptovský Mikuláš bude fúkať ešte viac. „Na horách sa očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo, v nárazoch, rýchlosť 45 - 50 m/s (160 - 180 km/h) alebo priemernú rýchlosť 30 - 34 m/s (110 - 120 km/h), t.j. mohutná víchrica až orkán,“ informuje SHMÚ na svojom webe.

Pri takom silnom vetre je veľmi nebezpečné pohybovať sa v horách. V nasledujúcich dňoch, hlavne v utorok a stredu, sa má navyše aj ochladiť, meteorológovia okrem sneženia predpovedajú mráz - 4 °C.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia