Na Lúčkach zatraktívnili turisticky vyhľadávaný vodopád

Na Lúčkach zatraktívnili turisticky vyhľadávaný vodopád

RedakciaAktuality14.5.2023

Projekt osvetlenia za takmer 35–tisíc eur podporila Miestna akčná skupina Dolný Liptov (MAS). Lúčky sa nachádzajú v oblasti dolného Liptova pod Chočskými vrchmi. Liptovská kotlina má množstvo travertínových plošín a jedna z nich je práve v oblasti 13 metrov vysokého vodopádu. Ten je neodmysliteľnou a unikátnou atrakciou v strede obce.

Známa kúpeľná obec z dolného Liptova nemá o turistov núdzu, no podľa slov starostu Branislava Hrbčeka v súvislosti so zmodernizovaním osvetlenia je návštevníkov v obci rapídne viac. Vodopád v centre obce je jediný v strednej Európe. Je to obľúbené miesto jednak turistov, klientov kúpeľov, návštevníkov, ale aj fotografov či svadobných párov.

Pri vodopáde v minulosti existovalo staré osvetlenie. Bolo však umiestnené na stožiaroch a tak, že ho bolo na záberoch vidieť, nepôsobilo esteticky a neponúkalo také možnosti ako to dnešné. S novým, moderným osvetlením v obci pracujú kreatívne. Dá sa ovládať pomocou aplikácie a ponúka možnosť šiestich farebných prevedení a jednej neutrálnej farby osvetlenia, ktoré sa dajú promptne meniť a nastavovať.

Spoluprácu na projekte s MAS Dolný Liptov vníma starosta Lúčok pozitívne: „Kým by sa na to našetrili peniaze v obci, bolo by to tak na 10 rokov. Toto je prínos MASky a práve na to je dobrá, že peniaze z nej idú na konkrétny cieľ a do konkrétnej obce, ktorá v tej MASke je.“

Projekt bol podporený sumou 34 797,20 eur z Programu rozvoja vidieka v rámci iniciatívy LEADER.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia