Na Metenícky fašiang zháňajú ľudia lístky aj rok dopredu

Na Metenícky fašiang zháňajú ľudia lístky aj rok dopredu

RedakciaAktuality25.2.2019

My sme s redakciou zašli do Likavky na „Metenícky“ fašiang, ktorý nás v úvode počtom viac ako 190 vypredaných lístkov presvedčil, že akcia sa bude niesť v duchu výbornej zábavy.

„Pôjdete s nami aj na budúci rok?“, opýtal sa ma pri vstupe Andrej Obrcian, kamarát, ktorý so svojou partiou chodí na akciu pravidelne. „Joj Andrej, čo bude o rok“, odpovedala som a zároveň ostala prekvapená z otázky. Pochopila som, po jeho odpovedi. „Lístky zháňajú ľudia na túto akciu - aj rok dopredu, tak sa nenechajte dlho presviedčať“, objasnil celú situáciu.

Krojovaný pochod mládencov a diev za tónov ľudovej hudby načrel do majetnej klenotnice fašiangových piesní a tým otvoril sobotnú zábavu v Likavke.

„Keďže ako folklórna skupina z Likavky sa snažíme o zachovanie tradícií svojej obce, základom programu podujatia je ukážka likavskej fašiangovej bursy. V prvých dvoch ročníkoch bolo súčasťou programu aj "pochovávanie basy", čiže ukončenie času veselosti a zároveň príchod pôstneho obdobia“, prezradil pre nás Ján Mudička, jeden z vedúcich organizátorov už tretieho ročníka podujatia.

Počas celého večera hrala do tanečného rytmu hosťom hudobná skupina B.O.S.S. music z Považskej Bystrice. Na otázku, či si pozývajú na fašiang aj nejakých špeciálnych hostí odpovedal J. Mudička, že nie. Ako ďalej z rozhovoru vyplynulo, likavskí folkloristi si každoročne nacvičia niekoľko programových blokov s rôznou tematikou, aby vyplnili čas prestávok pre zabávajúcich sa hostí. „Už od prvého ročníka je o akciu obrovský záujem a nás úprimne mrzí a zároveň sa týmto ospravedlňujeme, no pre kapacitu sály nemôžeme prijať všetkých záujemcov a mnoho ľudí sme museli nechtiac odmietnuť,“ upresnil Ján Mudička.

A ako by to na fašiangovej zábave mohlo chýbať, aj tu v Likavke bola súčasťou programu bohatá tombola, ktorá pozostávala z viac ako šesťdesiat hodnotných a zaujímavých cien. Zábava skončila tesne nad ránom a domov odchádzali hostia, ak nie s cenou z tomboly, tak určite s množstvom zážitkov.

Romana Vicianová

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia