Na Mondi test tvorivosti, zručností a vedomostí

Na Mondi test tvorivosti, zručností a vedomostí

Ján SvrčekAktuality7.5.2024

Na Strednej škole polytechnickej v Ružomberku sa dnes (7. mája) maturovalo aj mimo jej „kráľovstva“ na Sládkovičovej ulici. Cez jedno sito dospelosti bolo treba prejsť v areáli akciovej spoločnosti Mondi SCP, doslova v susedstve papierenskej mašiny číslo 18.

Išlo o praktickú maturitu v odbore chemik – operátor, ktorý je zaradený do systému duálneho vzdelávania. To, okrem iného znamená, že žiaci v treťom a štvrtom ročníku päťdesiat percent času trávia pri teórii v triede a druhú polovicu priamo v ´teréne´ u nás. Počas praxe v závode rotovali po viacerých prevádzkach, aby sa oboznámili s celým výrobným procesom, od dreva až po finálny produkt. Na starosti ich mali naši zamestnanci – inštruktori a hlavná inštruktorka Gabriela Demčáková. Absolvovali tiež niekoľko exkurzií a prednášok,“ informovala nás Lenka Šturová o oddelenia ľudských zdrojov Mondi SCP, a. s.

Vždy ma bavila chémia, preto som tu,“ vysvetľoval jeden zo sedmičky dnešných praktických maturantov Patrik Boroš. „Čo sa týka skúšky v laboratóriu, skúmali sme, podľa vytiahnutej témy, mechanické vlastnosti papiera. Potom bolo ešte treba zvládnuť otázky v rámci teoretickej časti. Tu mi jedna téma celkom nesadla, mal som odpovedať, z akých vlákien sa dá vyrobiť papier. Prevládajú však príjemné pocity.“

Vo fabrike to bolo celkom fajn, no chýbalo mi ešte viac praktickej časti, takej zodpovednejšej. Mohli byť v tomto smere naši inštruktori o niečo odvážnejší. No zároveň ich chápem,“ vravel Flip Uram. „Meral som vizuálnu formáciu papiera a na prístroji alvetron zase jeho zaťaženia. Všetko sa mi to podarilo, no pri teórii ma jedna téma dosť zaskočila.“ Filip už vie, že po skončení školy zakotví práve v papierenskom kombináte. „V septembri nastupujem, ešte ale nepoznám konkrétne pracovisko.“

Bola to dobrá voľba štúdia. Chémia ma vždy bavila, už od základnej školy. Aj venoval som jej dosť času. Keďže v našom prípade išlo o duálny odbor, firma nám veľa dala, čo bolo super. Najviac ma priťahovali technické veci a osobitne prezentácie jednotlivých papierenských strojov, ich princípy. Na ´osemnástku´ som chodil nielen počas praxe, takisto ako brigádnik cez prázdniny. Už som tu ako doma,“ dal sa počuť ďalší maturant Jozef Schuster.

Priamo na „placi“ museli si to študenti odmakať. S nadobudnutými zručnosťami i s teóriou v hlave. V ich sedemčlennom tíme však od začiatku až do konca vládla až nákazlivá pohoda, vzájomná žičlivosť a radosť z vlastnej prezentácie. Veru, aj takúto podobu môžu mať maturity.

Foto: autor, Lenka Šturová

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia