Na odstrel medveďov nie je dôvod, tvrdia ochranári aj ministerstvo

Na odstrel medveďov nie je dôvod, tvrdia ochranári aj ministerstvo

RedakciaAktuality19.7.2019

Ružomberčania sa boja o svoj život. Medvede sa im prechádzajú po uliciach a okrem toho, že robia neporiadok, sú nebezpečenstvom pre ľudí, predovšetkým počas prádznin, keď sa na ulici pohybuje množstvo detí. „Už sú to tri dni, čo tu vyvádza a nič sa nedeje, v Malých Tatrách na malej ploche žije cca 40-50 detí a teraz čo? Sú prázdniny, môžu ísť deti von alebo radšej ich držme dnu pri počítačoch a televízii, lebo medveď?“ Pýta sa Iveta Melicherová, jedna z našich čitateliek, v diskusii pod článkom, kde sme upozorňovali na ďalšiu šelmu v uliciach. Dodáva, že sa bála aj pri rannom venčení psa. K situácii sa vyjadril aj primátor mesta Igor Čombor. „Trápi nás to, lebo už sa tu stali aj v minulosti udalosti, že nebezpečná šelma napadla turistov alebo ľudí pracujúcich v lese a spôsobila im ťažké zranenia,“ hovorí Čombor. A keďže situáciu nevedia vyriešiť oficiálnou cestou, chce sa obrátiť priamo na ministra životného prostredia. „A nebudem žiadať odstreliť jedného alebo dvoch medveďov, ale aj väčšieho počtu tak, aby bola zabezpečená normálna situácia v Ružomberku, aby občania mohli normálne žiť,“ odkazuje primátor vo svojom stanovisku.

Klietka na odchyt medveďa , ktorá bola v minulosti aj v Ružomberku.
Zdroj: portál Lovu zdar

Odstrel chráneného zvieraťa zákon pripúšťa

Medveď hnedý je podľa zákona o ochrane prírody a krajiny chránený živočích. Avšak odstrel nebezpečného medveďa sa pripúšťa. „Odlov je možný iba na základe výnimky Ministerstva životného prostredia alebo rozhodnutia zásahového tímu Štátnej ochrany prírody SR,“ hovorí Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia SR . Zásahový tím operatívne rieši, aby nevznikali nebezpečné strety medveďa s človekom. Lenže aby to nenastalo, zákon pripúšťa výnimku, kedy je možné medveďa odstreliť. „Jedným z možným odôvodnených prípadov na udelenie výnimky je, že jedinec stratil plachosť pred ľuďmi – to znamená, že sa stal synantropným,“ vysvetľuje Ferenčák. A to je už v Ružomberku realita – potulujúce sa medvede po uliciach mesta nie sú v priebehu dvoch mesiacov žiadnou výnimkou. Opýtali sme sa ministerstva, či už nie je dôvod na odchyt medveďa aj v Ružomberku. „Situáciu v Ružomberku monitorujú štátni ochranári zo Štátnej ochrany prírody SR,“ odpovedalo ministerstvo.

O odstrel dvoch medveďov už v minulosti žiadali Mestské lesy

Pobehujúce medvede v uliciach Ružomberka trápia aj pracovníkov Mestských lesov, ktorí v minulosti na situáciu už upozorňovali. Ako hovorí ich riaditeľ, Milan Šlávka, je to skôr otázka na ochranárov, keď to prerástlo do takto nebezoečeného stavu. „My sme adresovali Ministerstvu životného prostredia obsiahly list na jeseň minulého roka, kde sme opisovali situáciu okolo Ružomberka. Ich odpoveď bola, že nezistili žiadne premnoženie medveďov s pozmeneným správaním,“ hovorí Šlávka. V januári podávali ďalšiu žiadosť na odstrel dvoch medveďov, nikto však neodpovedal. „Momentálna situácia je taká, že keď sa na nich obrátime, že treba niečo riešiť, tak dostaneme rovnakú odpoveď, že situáciu monitorujú. Asi čakajú, pokiaľ sa niečo nestane,“ dodáva riaditeľ.

Ministerstvo zatiaľ problém nevidí

Ministerstvo životného prostredia žiadosť eviduje a vyžiadalo si k nej stanovisko Štátnej ochrany prírody SR, ktorá situáciu preverila priamo v teréne. „Nezistila výskyt medveďov s pozmeneným správaním. Mestské lesy Ružomberok boli následne oboznámené s výsledkami tohto šetrenia a bol im odporučený postup v prípade akýchkoľvek ďalších problémov s medveďmi,“ hovorí Ferenčák z ministerstva. Dodáva, že aktuálne evidujú jednu žiadosť Mestských lesov Ružomberok o povolenie výnimky na usmrtenie dvoch medveďov hnedých. „Táto žiadosť je nateraz v konaní,“ odpovedal stroho Ferenčák.

Andrej Kačalka odfotografoval neporiadok po medveďovi

Medveď už spôsobil aj škody na majetku

Posledná situácia, ktorá sa týkala Malých Tatier, bola v revíri Správy Tatranského národného parku (TANAP). Oslovili sme riaditeľa Správy TANAPU, Pavla Majka: „Reagujeme na telefonáty obyvateľov, prípadne zástupcov poľovných združení. Konkrétna situácia nám bola oznámená minulý piatok, predtým sme sa len zúčastnili na posúdení jednej škody v Hrboltovej.“ Dodáva, že škoda na majetku sa zopakovala, keď sa medveď začal vyskytovať popod Čebrať a v priľahlých uliciach.

Medveďa v Malých Tatrách stratil plachosť, ale nie je agresívny

Správa TANAPu sa rozhodla riešiť situáciu s medveďom vytlačením z intravilánu. „Intenzívne ho plašíme, sme tam aj do polnoci. Použili sme protimedvedí sprej a pravdepodobne sa tam opäť bude vykonávať plašenie. Medveď nejaví známky agresivity, ale má stratu plachosti s človekom. Keď sa dostane do jeho blízkosti, tak uteká. Reaguje na zvuk áut aj vlaku a robí neporiadok v uliciach,“ opisuje aktuálnu situáciu s medveďom v Malých Tatrách riaditeľ správy TANAPu. Pripúšťa aj použitie ďalších metód plašenia, napríklad použitie paintbolovej zbrane a poľovníckych psov.

Medveďa v Malých Tatrách, zachytila
Viera Kariková.

Nie je dôvod na odstrel

Ako informoval Majko, mladý medveď má asi 2-3 roky a možno 50 kg. Odstrel medveďa napriek žiadostiam neplánujú. „My máme jasné pravidlá. Na základe vyhodnotenia správania sme neidentifikovali, že by išlo o antroporizikové správanie. Ani raz, keď som ho prenasledoval, neurobil výpad, nemal žiadne náznaky útoku, ignoruje ľudí,“ hovorí Majko. Pripúšťa, že je nepríjemné, keď chodí pomedzi ľudí, ale „na základe pozorovania nemôžeme hovoriť o ochrannom odstrele, lebo nie je tam riziko. Muselo by sa preukázať, že zviera je agresívne a tento medveď pred ľuďmi uteká,“ dodáva. Ak by hrozilo riziko krajinnej núdze alebo ohrozenia života človeka, štátna polícia je oprávnená zviera usmrtiť.

Medvede v uliciach sú aj na Podpoľaní

Odstrel jedného medveďa nič nevyrieši. Situácia by si vyžadovala nastaviť medvediu populáciu aj zmenou zákonov, pretože Ružomberok nie je jediný, kde sa po uliciach pohybuje medveď. Posledné týždne ho zaznamenali aj v Očovej na Podpoľaní, kde medveď chodí k autobusovej zastávke a do ulíc obce. „Tých medveďov je toľko, že mladé sú vytláčané staršími a tie sa tlačia medzi domy, do záhrad,“ vysvetľuje riaditeľ Mestských lesov. Dodáva, že čiastočne za to môžu aj ľudia nesprávnym skladovaním odpadkov. „Ale nemôžeme sa my prispôsobovať medveďom, že budeme opevňovať smetné koše v meste a podobne, to je nezmysel,“ hovorí.

Laba medveďa, ktorú zachytil Peter Ovad na Klačne

O počte medveďov sa nahlas nehovorí

Koľko medveďov je v rámci Ružomberka však nevieme, Správa TANAPu vie o jednom v ich revíri, Ministerstvo životného prostredia štatistiku nemá a Mestské lesy Ružomberok evidujú taktiež len svoj revír. „Obhospodarujeme asi 6 900 hektárov a evidujeme zhruba 25 až 30 medveďo, ale oni kolujú. To sú najnovšie pozorovania. Je to veľa, normálny stav na naše horské podmienky je podľa literatúry jeden medveď na 1500 hektárov.“ hovorí Šlávka z Mestských lesov Ružomberok. Už tento počet hovorí o premnožení, čo je v poslednom období aj evidentné. „Čo sa týka konkrétnych počtov jedincov medveďa v Ružomberku, takouto štatistikou nedisponujeme,“ odpovedá Ferenčák z ministerstva. Presnú populáciu evidujú len z projektu Výskum a monitoring veľkých šeliem a mačky divej na Slovensku, ktorý spravovala Štátna ochrana prírody SR a podľa výsledkov žije na Slovensku približne 1200 jedincov medveďa hnedého.

Máte pre nás tip alebo zaujímavú fotografiu? Napíšte nám na redakcia@zijemvrk.sk alebo zavolajte na 0910879378

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia