Na oltár boja za mier položili životy

Na oltár boja za mier položili životy

RedakciaAktuality6.4.2024

V regióne Liptova sa odohrali veľmi ťažké boje v druhej svetovej vojny. Trvali dva mesiace, ktorých výsledkom bolo oslobodenie Liptovského Mikuláša. Vojnoví historici ich radia na úroveň bojov na Dukle. Centrum Liptova sa definitívne zbavil fašistických okupantov zhodou okolností v ten istý deň ako Bratislava, 4. apríla 1945. Ružomberok a priľahlé obce k nemu boli oslobodené 5. apríla 1945.

Spomienkové oslavy pri príležitosti oslobodenia dolného Liptova sa uskutočnili v Ružomberku 5. apríla pri pamätníku na tamojšom Námestí slobody. Zúčastnili sa ich predstavitelia štátnej správy, samospráv, politických strán, ružomberskej vojenskej posádky, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a verejnosť.

„Už 79 rokov uplynulo odvtedy, ako bolo oslobodené naše mesto v najväčšej vojne. Ružomberok sa dočkal slobody 5. apríla 1945. Stalo sa tak po oslobodení mesta Liptovský Mikuláš, kde boje o slobodu horného Liptova trvali vyše dvoch mesiacov. Pred malou chvíľou sme položili vence na pamiatku tých, ktorí sa nebáli obetovať svoj život za to, aby iní mohli žiť. Za to, aby obhájili mier a slobodu. Dnes sme sa tu stretli, aby sme vzdali hold hrdinom, aby sme spomínali na našich dedov, otcov, manželov, bratov, synov, na našich priateľov, známych i neznámych,“ uviedol v príhovore ružomberský primátor Ľubomír Kubáň.

Podľa primátora druhá svetová vojna si vybrala veľkú daň, priniesla so sebou obrovské ľudské a materiálne obete. O život prišlo veľa nevinných ľudí bez ohľadu na národnosť, vek, pohlavie či politické presvedčenie. Žiť v mieri nie je samozrejmosť a práve preto je potrebné vážiť si slobodu.

„Pripomínať si udalosti II. svetovej vojny, krutosť zabíjania ľudí a ničenia hodnôt je preto našou povinnosťou. Neslobodný človek nie je a nikdy nebude šťastný človek a najväčšou hrôzou, akú si dnes dokážeme predstaviť, je vojna. Sloboda, spravodlivosť, česť, povinnosť, milosrdenstvo a nádej sú základné hodnoty bez ktorých nie je možná moderná demokracia, ba čo viac, sú to hodnoty, ktoré ovplyvňujú naše životy,“ podčiarkol predstaviteľ mesta Ružomberok. Ďalej dodal: „Pamätajme však na to, že sloboda ide ruka v ruke so zodpovednosťou, spravodlivému sudcovi nikdy nechýba milosrdenstvo, čestnému človeku zmysel pre povinnosť a že ľudský duch potrebuje v každom okamihu nádej. Chceme vzdať úctu a vďaku všetkým obetiam II. svetovej vojny. Za to, že sa nebáli konať, že v rozhodujúcich chvíľach necúvli, že na oltári boja za mier a slobodu nechali to najcennejšie – svoje životy.“

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia