Na opravu ciest na Liptove pôjdu státisíce eur

Na opravu ciest na Liptove pôjdu státisíce eur

RedakciaAktuality31.5.2024

Investičný dlh rekonštrukcií a modernizácií ciest II. a III. triedy či mostov je vysoký, vyžaduje milióny eur. Župa na tento rok vyčlenila osem.

Na 13. zasadnutí zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), poslanci schválili úpravu rozpočtu na rok 2024, ktorého súčasťou sú aj investície do majetku župy. Najvýznamnejší objem kapitálových výdavkov, celkom 8 293 188 eur, pôjde do dopravy na rekonštrukciu a modernizáciu ciest II. a III. triedy, mostných objektov a na zakúpenie techniky na zimnú a letnú údržbu ciest.

Pre okres Liptovský Mikuláš určili sumu presahujúcu 485-tisíc eur, Dolnému Liptovu sa ušlo vyše 314-tisíc eur.

Primátor žiada opravu mosta

Vyše tristotisíc eur určených na cesty v okrese Ružomberok postačí na opravu vozoviek v celkovej dĺžke 2720 metrov. Pôjde o zosilnenie povrchov v Liptovskej Osade, Likavke, Martinčeku, Liskovej, Liptovskej Štiavnici aj v Ružomberku.

„Do nášho okresu boli nasmerované kapitálové výdavky v sumárnej výške viac ako 2,3 mil. eur, ktoré uvidíme napríklad v modernizácii  ciest a opravách mostných objektov, v zosilnení povrchov ciest II. a III. triedy či vo vybudovaní oporného múru v Novej Hrboltovej. Viac ako stotisíc eur župa vyčlenila pre Liptovské múzeum, a to do prípojky nízkeho napätia v objekte Hradu Likava a na centrálny depozitár zbierkových predmetov depozitári v priestoroch bývalej SOŠ stavebná v Liptovskom Mikuláši,“ vysvetlil primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň, ktorý je zároveň poslancom ŽSK.

Podľa Kubáňa je prítomnosť Správy ciest ŽSK, ktorá sa stará o cestné úseky v meste i okrese viditeľná.

„Zároveň však musím kriticky poznamenať, že s požiadavkou na rekonštrukciu mosta ponad železničnú trať v Bešeňovej nedám pokoj. Vedenie kraja som požiadal o zdôvodnenie, prečo ešte akcia nie je realizovaná. Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová vysvetlila, že na rekonštrukciu je všetko pripravené, župa už len hľadá zdroje financovania vo výške asi 700-tisíc eur,“ dodal primátor.

Vyhodnotenie zimnej údržby

Súčasťou zastupiteľstva bolo aj vyhodnotenie zimnej údržby ciest v Žilinskom samosprávnom kraji za zimné obdobie 2023/2024. Zabezpečovalo ju 101 špeciálnych posýpacích vozidiel a ďalšie mechanizmy, nakladače, snehové frézy, traktory s radlicou. Spotrebovali 39803,96 ton chemického a inertného posypu. V porovnaní s predchádzajúcim zimným obdobím 2022/2023 to je menej o 9 945,96 ton.

„Náklady na zimnú údržbu ciest I. II. a III. triedy boli v tomto zimnom období 10 326 239 eur, čo je v porovnaní so zimným období 2022/2023 menej o 1 204 077 eur,“ informovala Gabriela Tisoňová, riaditeľka odboru dopravy ŽSK.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia