Na Orave štartujú, s injekciou od Eco-Investmentu, Športové hry mládeže

Na Orave štartujú, s "injekciou" od Eco-Investmentu, Športové hry mládeže

Ján SvrčekAktuality20.10.2023

Po lanskom skúšobnom, nultom ročníku, ktorý sa konal v rámci populárneho bezbariérového festivalu Paráda, dnes (20. októbra) o 17. hod. v Dolnom Kubíne v hoteli Park bude oficiálne otvorený 1. ročník Športových hier mládeže, pod hlavičkou Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov (SZTPŠ). Súťažiam malej olympiády vo vypísaných druhoch športu patrí sobota a nedeľa. Pri tejto príležitosti sme hovorili s Jánom Riapošom, predsedom SZTPŠ a tiež šéfom Slovenského paralympijského výboru (SPV).

Čo bolo za vznikom nového formátu?

„V prvom rade naše skúsenosti v práci s mládežou. Máme totiž viaceré projekty, ktoré ukázali, že deti nechcú len motiváciu, alebo tiež dačo skúšať, porovnávať sa a súťažiť medzi sebou. Len mimochodom, paralympionizmus ako taký predstavuje strechu nad všetkými znevýhodneniami – zrakovými, mentálnymi, telesnými i sluchovými. U nás však to nie je iba o deťoch, ktoré sú od narodenia hendikepované, ale často i o ľuďoch po úrazoch. Aj takéhoto človeka my vnímame ako mládežníka. Je dôležité, aby ľudia s poúrazovými stavmi tiež mali možnosti konfrontácie.“

V záhlaví podujatia, ktoré má ambíciu sa stať tradičným, ako generálny sponzor tróni spoločnosť podnikateľa Milana Fiľa Eco-Investment. Táto firma sa však objavuje aj pri iných aktivitách SZTPŠ a SPV. Možno hovoriť o dlhoročnej úzkej spolupráci?

„Jednoznačne. Bolo to ešte v roku 1995, keď Milan Fiľo vstúpil do podpory zdravotne znevýhodnených športovcov. Začali sme so stolnou tenistkou, ružomberskou hráčkou Alenkou Kánovou v úvode jej kariéry. Pán Fiľo vtedy daroval 100 tisíc slovenských korún, aby sa Alenka kvalifikovala a dostala na majstrovstvá sveta v Paríži. Išla v tom čase na turnaj US Open. Nuž a o päť rokov neskôr sa v Sydney stala paralympijskou víťazkou. Posledné tri roky boli veľmi zložité pre celý svet, takisto pre šport. Mali sme dve covidové paralympiády – letnú v Tokiu a zimnú v Číne, tiež množstvo problémov. Nebyť pomoci pána Fiľa, tak by naše viaceré cenné medailové umiestnenia z týchto súťaží neboli. Smelo môžem vyhlásiť, že bez podpory tohto človeka, by naše hnutie posledné tri roky nezvládlo.“

Spomenuli ste meno Liptáčky vozičkárky Kánovej, ktorá neustále rozširuje svoju zbierku trofej z vrcholných medzinárodných podujatí, v čom to je?

„Ide o viac faktorov. V prvom rade by som vyzdvihol jej osobné povahové črty. Kánová je športovkyňa telom i dušou. Dokáže prekonávať prekážky a denne na sebe pracuje. Avšak za dosiahnutými výsledkami nie sú iba hráčkine danosti. Ona má schopnosť posúvať hranice možného i nemožného. Alenka Kánová je dobrým príkladom pre celú mladú generáciu. Sú tu však i širšie súvislosti. Našou úlohou nie je iba vychovávať profesionálnych športovcov, no rovnako ľudí, ktorí sa vedia zapojiť do spoločnosti. Ala má vyštudovanú právnickú fakultu, je matkou dvoch dcér, o ktoré sa stará. A celkove už toho veľa dokázala.“

Ešte otázka na záver, čo vás, po Dolnom Kubíne, najbližšie čaká na organizátorskom poli?

„Už v utorok 24. októbra na TA 3 bude konferencia Slovensko bez bariér. Aj tu je generálnym sponzorom spoločnosť Eco-Investment.“

Foto: SZTPŠ

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia