Na Pionieri okolo Tatier

Na Pionieri okolo Tatier

RedakciaAktuality7.7.2023

V piatok 30. júna sa na dolný Liptov zišli majitelia historických maloobjemových motocyklov zo všetkých kútov Slovenska a prišli aj ich kamaráti z Čiech. Uvedené podujatie sa tak stalo najväčším na Slovensku.

„V sobotu sme absolvovali cestu okolo Tatier. Vyrazili sme ráno z Ivachnovej a smerovali sme do Popradu, do Smokovca a do Ždiaru. Na poludnie sme boli v poľskom Zakopanom. Na Slovensko sme sa vrátili cez Suchú Horu, pokračovali sme cez Zuberec späť do Ivachnovej. Veľmi ma teší, že sme jazdu absolvovali bez väčších ťažkostí. Dokonca sa nám podarilo v Poľsku vybaviť aj stravovanie pre 400 ľudí za východnú cenu,“ povedal hlavný organizátor motorkárskeho zrazu Tibor Krakovský. Doplnil, že majitelia motoriek sa vzorne starajú o svoje stroje. Dokazuje to aj fakt, že len dva mali väčšie ťažkosti a ostatné zvládli trasu bez väčších problémov. Nikomu sa ani nič nestalo.

Jawa Pionier je motorka, ktorú vyrábali Považské strojárne v Považskej Bystrici od roku 1955 do roku 1982. Pohonnou jednotkou starších modelov bol 49,8 cm³ motor, neskoršie 49,9 cm³. Pionier je súhrnné označenie pre niekoľko typov tohto motocykla. V Československu bol hlavne obľúbený zásluhou svojej nízkej ceny. Boli exportované skoro do celého sveta a to vrátane USA i ďalších západných krajín. Exportné typy, ktoré neboli na domácom trhu k zakúpeniu mali menšie rozdiely.

V júli roku 1955 bol do výroby v P. Bystrici zaradený nový motocykel Jawa 550. Bol vybavený maloobjemovým dvojtaktným motorom, ležatým vzduchom chladeným jednovalcom s objemom 49,8 ccm. Motocykel bol obľúbený predovšetkým u mládeže vďaka svojej jednoduchosti a možnosti riadiť ho s vodičským oprávnením na malý motocykel (od pätnástich rokov). Vyrobených bolo ešte niekoľko podobne obľúbených typov malých motocyklov. V roku 1982 motocykel Jawa 23 Mustang zavŕšil motocyklovú výrobu v Považskej Bystrici. Dokopy bolo za 27 rokov sériovej výroby vyrobených niečo cez 1,5 milióna kusov motocyklov. Považské strojárne museli za použitie značky Jawa platiť licenčné poplatky.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia