Na Plavisku by mala vyrásť nová bytovka

Na Plavisku by mala vyrásť nová bytovka

RedakciaAktuality21.2.2020

V bývalom areáli Technických služieb má vyrásť rezidenčná zóna, v ktorej sa bude nachádzať moderná budova. Stavbu bude realizovať spoločnosť Chemkostav, s ktorou mesto podpísalo vo štvrtok zmluvu.

V súčasnosti radnica predkladá žiadosť o úver od ŠFRB a dotáciu od Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. Pritom predpokladá, že časť obstarávacej ceny vo výške 65%, teda viac ako 1,5 milióna zaplatí z úveru od ŠFRB s ročnou úrokovou sadzbou 1% a dĺžkou splatnosti 40 rokov. Ďalšiu časť obstarávacej ceny vo výške 35%, teda približne 836-tisíc chce mesto získať z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR a z vlastných finančných prostriedkov mesto použije viac ako 300 eur.

Stavať by mali približne rok

počas podpisu zmluvy

V novej bytovke sa bude nachádzať 39 bytov. Približne 41% z nich budú tvoriť garsónky s veľkosťou 36 m², čo znamená, že pribudne 16 garsónok. Zároveň sa počíta aj s 15-timi dvojizbovými bytmi s výmerou približne 65 m². Nachádzať by sa tu malo aj osem trojizbových bytov, ktoré budú mať asi 79 m². Bytový dom má mať šesť nadzemných podlaží a jedno podzemné, ktoré bude určené pre garáže. Pre 39 bytov je plánovaných 46 parkovacích miest. Podľa samosprávy ide o zatiaľ najlepší koeficient z bytových domov stavaných mestom. Ako uvádza radnica, týchto 46 parkovacích miest aj reálne pribudne ako nových a nevytvoria sa zabratím doterajšieho miesta pre parkovanie, ako to bolo v minulosti. V podzemí bytového domu tak pribudne 22 garáží. Súčasťou bytového domu bude aj nebytový priestor pre obchod, alebo iný typ služieb. Doba výstavby je plánovaná približne do jedného roka, teda 270 dní.

V súčasnosti málo bytov, najmenší záujem je o garsónky

Mesto eviduje približne 180 žiadostí o nájomné byty, ktoré nedokáže uspokojiť. „Skutočný počet záujemcov je ale omnoho vyšší. Predpokladá sa, že pomerne veľké množstvo ľudí si nepodá žiadosť o pridelenie nájomného bytu z jednoduchého dôvodu. Vedia, že mesto žiadne voľné byty nemá. Z uvedeného dôvodu je výstavba nájomných bytov nevyhnutná,“ uviedol viceprimátor Ján Bednárik.

„Obyvatelia sú nespokojní, pretože nie sme schopní prideľovať byty. Pre 25 rodín sme mali naposledy k dispozícii len jednu garsónku,“ uviedla Jana Halušková, poslankyňa a podpredsedníčka Komisie starostlivosti o obyvateľov.

Ako ďalej doplnila, podľa nej je najmenší záujem práve o garsónky. „Dnes keď ju dáme nejakej rodine, za rok ju máme naspäť, lebo bude žiadať o väčší byt. Aj starší ľudia sú konzervatívni a nechcú mať jednu izbu,“ dodala Halušková. Preto apelovala, aby sa pri výstavbe ďalších bytových domov navrhli aspoň jednoizbové byty. Podľa jej slov 41% garsónok v novom bytovom dome je dosť veľa. Ako uviedol Bednárik, zloženie bytov je postavené tak, aby žiadosť mohla prejsť, pričom to konzultovali s poradcom pre podanie žiadostí. Podľa jeho slov je ešte otázne, či aj v ďalších troch plánovaných bytovkách budú nájomné byty. „Budeme nad touto požiadavkou uvažovať a prednesieme, či to je možné aj zo strany ŠFRB,“ doplnil. Predseda Komisie starostlivosti o obyvateľov a poslanec Miroslav Kerdík pripomenul, že rozloženie bytov nebolo riešené v spolupráci s komisiou (Komisia starostlivosti o obyvateľov pozn. red.). Ako doplnil externý právnik mesta Martin Alušic, počet žiadostí a záujem je ovplyvnený aj ponukou. „Zo skúsenosti viem, že menšie byty sú žiadané vždy z dôvodu šetrenia na nákladoch,“ doplnil. Ako ďalej ozrejmil, v prípade, že mesto nebude úspešné s úverom v rámci ŠFRB obstaraný zhotoviteľ nemá nárok na žiadnu náhradu škody, alebo odmenu a zmluva sa ruší, pokiaľ sa mesto nerozhodne inak.

Mesto Ružomberok získalo od Technických služieb a.s. areál nachádzajúci sa na ulici Plavisko v roku 2019. Celé územie má približne 7700 m². Podľa radnice ide o najvhodnejší pozemok na výstavbu bytových domov, ktorý mesto vlastní. V areáli sa plánuje výstavba štyroch bytových domov.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia