Na prax do Mondi SCP nastúpili prví študenti

Na prax do Mondi SCP nastúpili prví študenti

RedakciaAktuality8.10.2021

Kedysi dôležitý študijný odbor chemik operátor zrušili na Strednej polytechnickej škole v Ružomberku pred viac ako dvadsiatimi rokmi. V spolupráci s Mondi SCP ho na škole obnovili pred dvoma rokmi. Po dvojročnej príprave tento týždeň prešlo bránami závodu prvých 11 študentov tretieho ročníka. Na svoju šancu ešte čaká sedem druhákov a deväť prvákov.

Výsledkom bude pripravený zamestnanec

„Na tento odbor som sa prihlásil preto, lebo v základnej škole sme mali dobúr učiteľku chémie a tento predmet ma bavil. Zatiaľ to vyzerá dobre, som zvedavý na prvé dni na praxi. Ale verím, že sa do toho dostanem. Po skončení strednej školy možno pôjdem rovno na vysokú školu, alebo si urobím ročnú pauzu v papierňach a do školy pôjdem až potom,“ povedal tretiak Šimon Javorka.

K lepším výsledkom vzdelávania prispieva aj štipendium od Mondi SCP. Výška je závislá od správania a učebných výsledkov. Tí najlepší dostanú viac ako sto eur.

„Sme radi, že sa po 20 rokoch opäť našiel záujem o štúdium chemického odboru a to nielen zo strany zamestnávateľa, ale, ako dnešok dokazuje, aj zo strany študentov,“ povedal riaditeľ Strednej odbornej školy polytechnickej, Vladimír Pančík pri otvorení prvého ročníka v roku 2019.

Po skončení strednej školy by študenti mali byť pripravení na prácu v Mondi SCP. Potvrdila to Jana Júdová, majsterka odborného výcviku na škole, ktorá je zároveň hlavnou inštruktorkou na praxi. „Zo školy majú základné zručnosti, skôr teoretické zo školského laboratória. Praktické získajú tu, väčšinou v podnikových laboratóriách, vo velíne papierenského stroja aj v oblasti vodného hospodárstva.“

Na jednotlivých pracoviskách sa budú striedať po menších skupinách, aby získali čo najviac vedomostí. Počas praktickej výučby majú možnosť vidieť a pracovať na najmodernejšej technológii a získavať zručnosti od skúsených zamestnancov. Zažijú bežný pracovný život vo fabrike, kedy je potrebné riešiť reálne situácie, čo je bezpochyby najlepší spôsob vzdelávania.

„Výsledkom bude plnohodnotný zamestnanec, chemik operátor, vhodný nielen do papierní ale aj do iných podnikov a spoločností,“ povedala Júdová.

Vychovajú svojich nástupcov

O študentov sa budú starať bežní zamestnanci fabriky. Patrí medzi nich Tomáš Šutö, ktorí má na starosti oddelenie technológie. „So stredo a vyskoškolákmi spolupracujeme dlhodobo, chodia k nám na letné brigády, niektorí si pripravujú diplomové práce.“

V laboratóriu pri Silvii Štepovej, vedúcej zabezpečovania kvality na papierenskom stroji 18, budú počas prvých dvoch mesiacoch dve študentky. „Našou úlohou v laboratóriu je kontrolovať kvalitu vstupných surovín a výrobku, teda papiera. Máme rôzne prístroje a zariadenia, študenti sa ich budú učiť používať. Po skončení vzdelávania by mali byť schopní pracovať ako laboranti.“

Špecialista ľudských zdrojov v Mondi SCP Lenka Štúrová vysvetlila, že aj keď sú zamestnanci na mladých ľudí zvyknutí, aj pre nich to bude v určitom smere nová skúsenosť, pretože to bude spolupráca dlhodobá a nejde o náhradu ľudí počas dovolenkového obdobia, ale o ich vzdelávanie. „Pre inštruktorov je to výzva, chcú ich niečo naučiť. Majú obavy ale zároveň sú radi, že si môžu vychovať nástupcov.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia