Na prechádzkach v lese by sme mali byť opatrní

Na prechádzkach v lese by sme mali byť opatrní

RedakciaAktuality15.4.2019

Na túto tému sme sa rozprávali s prof.MUDr.Anna Lesňáková,PhD. , prednostkou infektologickej kliniky ÚVN SNP Ružomberok -FN.

Pekné jarné počasie vyláka do prírody snáď každého. Idylku však narúša fakt, že ľudia nie sú jediní, koho teplé počasie vytiahlo do lesov, parkov a na lúky. Jarná príroda je plná drobných živočíchov budia sa mravce, muchy ale aj kliešťami, pre ktoré je teplé a vlhké počasie doslova rajom na zemi. Niekedy si kliešťa na pokožke nemusíme ani všimnúť. Nie je však žiadnou novinkou, že kliešte bývajú niekedy infikované vírusmi či baktériami, ktoré môžu pri prenose byť zdrojom veľmi nepríjemných ťažkostí.

prof.MUDr.Anna Lesňáková,PhD.

Okruh hostiteľov kliešťov je veľmi veľký, sú schopné piť takmer na všetkom, čo má krv. Človek patrí medzi nich. Napriek tomu nie každý človek je rovnako atraktívny pre kliešte. Príčina atraktívnosti alebo odpudivosti voči kliešťom je daná rôznymi vnútornými faktormi človeka, ako napr. pH kože, látky v pote, povrchová teplota, no zatiaľ nepoznáme celkovú príčinu tohto javu. „Predpokladáme, že to môžu byť jednak vrodené vlastnosti človeka, ale aj získané počas života, napr. stravou alebo fyzickou či psychickou záťažou alebo špecifickými nárokmi kliešťa na svojho hostiteľa,“ vysvetlila počas nášho rozhovoru, Anna Lesňáková prednostka infektologickej kliniky ÚVN SNP Ružomberok -FN.

Ľudia sa často domnievajú, že zvieracie kliešte dostať nemôžu. Opak je však pravdou.

„Zvieracie kliešte sú rovnaké, ako tie, ktoré napádajú ľudí. To znamená, že kliešte, ktoré nájdeme na domácich zvieratách, môžu parazitovať aj na človeku. Naši štvornohí miláčikovia ich dokonca môžu doniesť do ľudských príbytkov a oni až tu prejdú na človeka. Takýmito donášačmi sú najmä psy a mačky. Ale nie každý kliešť prenáša borélie či vírus kliešťovej encefalitídy, len kliešť infikovaný,“ vysvetlila pre náš portál prednostka.

Lymská borelióza a kliešťová encefalitáda

Podľa slov Anny Lesňákovej je infikovanosť kliešťov boréliami v Európe aj na Slovensku vysoká, od 5 do 45%, avšak prenos borélií z kliešťa na hostiteľa (aj človeka) nastáva po 24 hodinách. Borélie sa totiž nachádzajú v čreve kliešťa a až po prijatí prvej kvapky krvi sa rozmnožia, preniknú cez stenu čreva do telovej dutiny a následne do slinných žliaz. „Z tohto dôvodu je dôležité odstránenie kliešťa do 24 hodín od prisatia, čo zníži riziko infekcie lymskou boreliózou. Nie je však nulové, lebo asi 1% infikovaných kliešťov má generalizovanú infekciu a borélie sú prítomné hneď v slinných žľazách kliešťa,“ upozornila prednostka.

Infikovanosť kliešťov vírusom kliešťovej encefalitídy je asi jedno promile, čo je jeden z tisíc, pričom vírus sa nachádza v slinných žľazách kliešťov a k prenosu infekcie dochádza už počas prvých hodín satia krvi. Ročne na Slovensku ochorie od cca 50 do 150 pacientov, čo je chorobnosť 1 až 3 prípady na 100 tisíc obyvateľov.

Prednostka Anna Lesňáková upozornila, že kliešťovou encefalitídou sa môžeme nakaziť aj konzumáciou nepasterizovaného kozieho, ovčieho i kravského mlieka od infikovaných zvierat. Vírus sa u týchto zvierat objaví v mlieku už na druhý až tretí deň po napadnutí infikovaným kliešťom a jeho vylučovanie trvá iba 3 až 7 dní. „Nikdy by sme nemali piť surové kozie mlieko alebo výrobky z neho, ak nám nie je dobre známy zdroj mlieka. Sú však aj špeciálne chovy kôz, kde je dodržiavaný špeciálny ochranný režim proti kliešťom, nakoľko surové kozie, i ovčie mlieko je na trhu žiadané najmä zo zdravotných dôvodov,“ dodala počas rozhovoru.

Ako sa proti kliešťom chrániť?

Používajte vhodné oblečenie a obuv, ktorá čo najviac chráni ruky a nohy. Nezabudnite na repelentné prípravky. Po návrate z prírody sa poprezerajte.

Ako kliešťa odstániť?

„Pri odstraňovaní kliešťa buďte opatrní. Dôležité je, aby ste nezanechali v rane jeho hlavičku. Na miesto prisatého kliešťa nenanášajte žiadne tekuté ani olejové prípravky. Kliešťa odstráňte pinzetou, ktorú pritlačíte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly kývavým pohybom bez točenia,“ vysvetlila všetkým čitateľom portálu Žijem v Ružomberku Anna Lesňáková.

Ak ste si však nie istí, zájsť môžete na chirurgické oddelenie ÚVN, poprípade na Infektologické oddelenie.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia