Na priechodoch pre chodcov pribúdajú bezpečnostné prvky

Na priechodoch pre chodcov pribúdajú bezpečnostné prvky

RedakciaAktuality1.4.2020

Projekt schválilo Mestské zastupiteľstvo v Ružomberku ešte minulý rok. „V rámci neho boli inštalované 4 priechody, s cieľom zvýšenia ich viditeľnosti. Jedno značenie obsahuje aj indikátor rýchlosti,“ povedal pre náš portál hovorca primátora, Viktor Mydlo.

Nové bezpečnostné prvky sú už z časti umiestnené na priechodoch pre chodcov na uliciach: Plavisko pri športovej hale – súčasťou sú aj dva merače rýchlosti, Hollého, Riadok pri Bille a na Námestí Andreja Hlinku pri škôlke.

Na štyroch priechodoch pre chodcov sa zvýši bezpečnosť prostredníctvom zvýraznenej a väčšej dopravnej značky priechod pre chodcov, ktorá je doplnená o dve blikajúce led svetlá. Na každom priechode pribudne šesť blikajúcich dopravných prvkov, ktoré budú zabudované vo vozovke," informoval zástupca zhotoviteľa víťaznej firmy Značky s.r.o., Martin Pukáč.

V praxi to znamená, že keď ku priechodu príde chodec a senzor ho zaznamená, ten sa rozbliká. Súčasťou jedného priechodu na Plavisku sú merače rýchlosti, ktoré sú umiestnené z obidvoch strán.

Všetky priechody sú už osadené pribudnúť majú ešte spomínané aktívne dopravné prvky dobíjané cez baterky, ktoré sú odkázané na solárny zdroj. „Momentálne čakáme za firmou, ktorá zafrézuje do zeme prvky a zaasfaltujú sa ryhy po kábloch,“ doplnil Pukáč.

Cena projektu je približne 19-tisíc eur priamo zo zdrojov Ministerstva vnútra. Spoluúčasť mesta bola vo výške 5%. O zhotoviteľovi rozhodla súťaž a víťazom sa stala firma z Dolného Kubína Značky s.r.o.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia