Na ružomberskej akademickej pôde zahraničný expert na voľný čas

Na ružomberskej akademickej pôde zahraničný expert na voľný čas

RedakciaAktuality24.3.2023

Tento týždeň Katolícku univerzitu (KU) v Ružomberku navštívil vzácny hosť prof. Miklós Bánhidi, člen predstavenstva Svetovej organizácie pre voľný čas (World Leisure Organization – WLO), ktorá bola hospodárskou a sociálnou radou OSN, uznaná ako medzinárodná konzultačná organizácia.

Môj prvý kontakt so Svetovou organizáciou pre voľný čas je starý už takmer jedenásť rokov, keď som ako vysokoškolský pedagóg, dostala pozvanie na jej kongres v talianskom meste Rimini. Tam si ma všimol pán profesor Bánhidi. Zapáčila sa mu moja prednáška zameraná na celospoločenskú podporu pohybovej aktivity. Potom som absolvovalo niekoľko konferencií WLO. Stala som sa aj členkou redakčnej rady časopisu tejto organizácie s názvom World Leisure Journal, ktorý vydáva Taylor & Francis. Sama som si uvedomila, že je nutné dávať do povedomia pohybové aktivity v celom komplexe,“ povedala pre náš portál prof. Elena Bendíková z hostiteľskej univerzity, ktorá bola za pozvaním prof. Bánhidi do centra dolného Liptova.

Jeden z čelných predstaviteľov WLO sa stretol s rektorom Jaroslavom Demkom, dekanom Pedagogickej fakulty Petrom Krškom, so študentmi i zamestnancami KU. „Na programe boli aj prednášky a workshopy, prof. Bánhodi si prezrel priestory školy, zavítal tiež do nášho mesta a bol si pozrieť aj Liptovský Mikuláš. Bližšie sme sa zoznámili s koncepciou, štruktúrou a fungovaním WLO.“ informoval nás P. Krška. „Našou ambíciou je nadviazať užšiu spoluprácu s WLO, pričom ružomberská univerzita by sa mohla stať strediskom tejto svetovej organizácie minimálne pre Slovensko. Voľný čas je chápaný ako faktor, ktorý podporuje ľudský rast, rozvoj a blahobyt jednotlivcov, či komunít.“ doplnil P. Krška.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia