Na ružomberskej univerzite bol viceprezident vážnej medzinárodnej inštitúcie

Na ružomberskej univerzite bol viceprezident vážnej medzinárodnej inštitúcie

RedakciaAktuality23.3.2022

Pedagogická fakulta Katolíckej univerzity mala vzácnu návštevu. Do Ružomberka zavítal viceprezident Medzinárodnej federácie telovýchovného vzdelávania (International Federation Physical Education - FIEP) Gheorghe Balint. Profesor z rumunskej Univerzity Vasile Alecsandri Bacau, bol päť dní hosťom Katedry telesnej výchovy a športu KU, ktorej vedúcim je Andrej Hubinák.

Je to pre nás veľká pocta, pretože prof. Balint nechodí po slovenských vysokých školách,“ rozhovoril sa dekan ružomberskej pedagogickej fakulty Peter Krška. „Rozbiehame partnerstvo s univerzitou v Bacau. Aj naši študenti zavítajú do Rumunska. Debatovali sme o spolupráci pri študijnom programe telesná výchova, o formách, aj o tom, čo všetko sa dá poslucháčom ponúknuť. Reč bola takisto o spoločných publikáciách i súčinnosti na vyššej úrovni pod strechou FIEP – u v rámci Európy i sveta,“ pokračoval P. Krška a prešiel i k vlastnej katedre. „Tretí rok sa u nás študuje telesná výchova. Teší ma, že škola už získala akreditáciu aj na magisterské štúdium. Takže bakalári, po skončenia svojho štúdia, v prípade záujmu, môžu ďalej u nás pokračovať. Máme kvalitne postavený študijný program, príchodom profesorky Eleny Bendíkovej sa katedra ešte viac personálne posilnila.“

Gheorghe Balint je držiteľom čestného kríža FIEP – u, najvyššie medzinárodného vyznamenania a ocenenia v tejto oblasti. Bol aj národným delegátom Medzinárodnej federácie telesnej výchovy v Rumunsku i členom Rumunskej rady pre vedu o šport. Je viceprezidentom Rumunskej federácie biatlonového lyžovania a riaditeľ, alebo člen mnohých projektov a výskumných grantov. Na ružomberskej univerzite sa uznávaný odborník zúčastnil tiež vyučovacích procesov - teoretického a praktického charakteru. Vyvrcholením pracovnej návštevy profesora Balinta bola jeho prednáška s názvom Physical Education versus Sport (Telesná výchova versus šport).

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia