Na Slovensku pribúdajú bezobalové obchody. Nájdeme ho aj v Ružomberku

Na Slovensku pribúdajú bezobalové obchody. Nájdeme ho aj v Ružomberku

RedakciaAktuality1.7.2022

Zrejme ste už niekde začuli pojem „zero waste“. Jeho cieľom je zníženie odpadu, ktorého produkujeme naozaj dosť. Keď vojdete do obchodu, skúste sa zamyslieť, koľko vecí nakúpite v plastových obaloch, ktoré hneď potom vyhodíte. Napr. také mikroténové vrecúška, do ktorých si naberáme ovocie, zeleninu alebo pečivo, využívame len niekoľko minút a následne putujú do koša. Na Slovensku minie jeden obyvateľ priemerne 7 až 8 mikroténových vreciek denne a priemerne vyhodí až 446 kilogramov odpadu ročne. Z toho odpadu sa vytriedi asi jedna tretina.

A práve to je cieľom bezobalových obchodov - znížiť tvorbu odpadu. Tovar si naberáte do znovu použiteľných vrecúšok, či vlastných nádobiek a naberiete si tovaru len toľko, koľko potrebujete. Nie ste obmedzený veľkosťou, ani cenou balenia ako vo veľkých obchodoch. Jednoducho si zoberiete koľko potrebujete, odvážite a zaplatíte. Veľkou výhodou takýchto obchodov je aj predaj kozmetiky, či čistiacich prostriedkov, taktiež do vlastných nádobiek. Okrem toho takéto obchodíky často prinášajú aj ekologickejšie, šetrnejšie alternatívy k životnému prostrediu. Vyskúšať môžete napr. tuhý šampón, či namiesto klasických hubiek na riad tzv. lufu, ktorá je úplne kompostovateľná. Produkty takýchto obchodov sú často vhodné aj pre ľudí s potravinovými alergiami, či inými intoleranciami. Môžeme povedať, že oproti supermarketom ponúkajú bezobalové obchody neporovnateľne zdravší sortiment. Bezobalový nákup je krokom k zníženiu uhlíkovej stopy.

Ako nakupovať v bezobalovom obchode?
Pred návštevou obchodu si nachystajte svoje nádoby a pripravte si nákupný zoznam. Bezobalové obchody mávajú aj vlastné obaly, ktoré si môžete kúpiť alebo vymeniť. Väčšinou si svoju nádobu odvážite pri pokladni, naberiete si do nej, čo potrebujete, vrátite sa k pokladni, odvážite svoj nákup, odráta sa váha nádoby a zaplatíte. Ak ste v takomto obchode ešte neboli, a neviete ako to funguje, jednoducho sa spýtajte obsluhy a oni vám určite so všetkým ochotne poradia a všetko vysvetlia.

Bezobalový obchodík nájdeme už aj v Ružomberku. Volá sa Na váhu a nájdete ho na ulici K.Salvu. Viacero bezobalových obchodíkov už funguje aj v širšom okolí. Napr. v Banskej Bystrici je to Nebalené a #begreen, v Žiline obchody Váž si, Špajza a Do vrecúška a v Dolnom Kubíne obchod Do batôžka.

Stanislava Bruk Lucká

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia