Na Štedrý deň za múrmi nemocnice

Na Štedrý deň za múrmi nemocnice

RedakciaAktuality24.12.2018

Detská klinika Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku poskytuje zdravotnú starostlivosť deťom od narodenia až do 18. roku života. Detská klinika patrí k akútnym oddeleniam a tak jej prevádzka funguje nepretržite. Na oddelení sa momentálne nachádzajú pacienti so zápalovými ochoreniami dýchacích ciest, pľúc a hrtana. Jeden z pacientov bol hospitalizovaný po úraze, s ľahkým otrasom mozgu. „Deti práve v tomto sviatočnom čase patria k svojej rodine pri vianočnom stromčeku. Urobíme všetko pre to, aby ich bolo čo najviac doma a tu v nemocnici čo najmenej,“ uviedol Viliam Žilínek, prednosta Detskej kliniky.

Vianoce na Detskej klinike

Aj keď nemocničné prostredie vo všeobecnosti nie je vnímané veľmi pozitívne, na detskom oddelení ÚVN sa snažia počas celého roka a v období Vianoc obzvlášť, vytvoriť pre všetkých pacientov také podmienky aby im čo najviac priblížili ich domov. Personál tvoria skúsení lekári, srdečné zdravotné sestry aj obetavé kuchárky v jedálni. Všetci spolu sa počas Štedrého dňa snažia v nemocnici vykúzliť tú pravú vianočnú atmosféru a prispôsobiť ju tomu jedinečnému pokoju, ktorý by nás práve v tomto období mal obklopovať. Okrem iného o tom svedčí aj spoločný vianočný stromček na chodbe, bohatá slávnostná večera na Štedrý deň či symbolický darček pre každé dieťa. Pobyt v nemocnici počas Vianoc však často prežívajú oveľa horšie rodičia, ako ich deti. Každý rodič by si však mal uvedomiť, že je na tom mieste len kvôli zdraviu svojho dieťaťa. „Čo sa týka návštev, najmä počas vianočných sviatkov sa snažíme byť mimoriadne zhovievaví a neohraničujeme čas kedy môže byť najbližšia rodina pri chorom dieťati. Aj oni však musia tolerovať určitý režim, ktorý na oddelení funguje a všetko sa potom dá zariadiť,“ vysvetlil Žilínek. Ako ďalej uviedol, k vianočnej atmosfére na Detskej klinike patrí aj vlastnoručná príprava vianočných pozdravov. Pacienti ich vymaľujú, vyzdobia a personál sa postará o to aby boli rozposlané. Na prvý pohľad je na nich vraj vidieť, že boli vyrobené práve na tomto oddelení. Dokonale totiž odrážajú krásu detskej duše.

Dvere otvárajú aj sociálne slabším

Dôvodov, pre ktoré sa dieťa ocitne v nemocnici práve počas Vianoc je viacero. Najčastejšie sú to náhle alebo dlhodobejšie ochorenia, ktoré musia byť sledované lekármi či rôzne formy úrazu. V niektorých prípadoch je však pobyt v nemocnici spôsobený zlou sociálnou situáciou dieťaťa a jeho rodičov. Väčšinou ide o mladistvé matky, ktoré sa zrazu kvôli problémom v rodine a vzťahoch zrazu nemajú kam so svojím dieťaťom uchýliť. Personál Detskej kliniky v Ružomberku však ochotne podáva ruku aj ľuďom v takýchto ťažkých situáciách a snaží sa pre nich nájsť to najvhodnejšie riešenie.

Deti pod dohľadom odborníkov

Detskú kliniku ÚVN v Ružomberku vedie už takmer 10 rokov uznávaný špecialista a skúsený lekár Viliam Žilínek. Okrem toho, že pôsobí ako prednosta na tejto klinike, venuje sa aj prednáškam pediatrie na Fakulte zdravotníctva Katolíckej univerzity. Pediatrii sa venuje už 37 rokov a starostlivosť o deti si vybral podľa jeho vlastných slov práve preto, že deti sú nefalšovane vďačné, spontánne a úprimné. „Všetkým rodičom by som chcel dať priateľskú radu. Aj v návale tých krásnych predvianočných starostí, ktoré k tomuto času patria, majte svoje deti neustále na očiach. Viem, že vám chcú vo všetkom pomáhať, no stáva sa, že deti nemajú dostatočné skúsenosti a odhad a potom dochádza k rôznym nepríjemným úrazom. Vždy ak sa dieťaťu stane nejaký ťažší úraz či popálenina, musí byť pod lekárskym dohľadom aspoň 48 hodín a na také Vianoce by si potom zrejme nespomínalo práve najlepšie,“ uzavrel.

(foto: AM)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia