Na svadby a pohreby bude môcť prísť len najbližšia rodina

Na svadby a pohreby bude môcť prísť len najbližšia rodina

RedakciaAktuality16.3.2020

Na mimoriadnom vedení mesta prijala radnica viaceré opatrenia, ktoré sa dotknú života v našom meste. Úradné svadby sa budú môcť konať len v priestoroch radnice a iba za prítomnosti mladomanželov, svedkov a rodičov manželov. Pritom každý bude musieť mať ochranu tváre. Na pohreby tiež bude môcť prísť len najbližšia rodina, rovnako len s rúškom na tvári. „Je veľmi ťažké vymedziť, kto tá najbližšia rodina je. Zhodli sme sa na tom, že to bude partner alebo partnerka zosnulého, súrodenci a deti zosnulého. Vnúčatám už vstup dovolený nebude,“ uviedol hovorca primátora mesta, Viktor Mydlo.

Pre deti zdravotníkov by chcelo mesto ponúknuť opatrovanie

Koronavírus vyprázdnil aj detské ihriská. Baničné dnes krátko pred 16.00.

Až do odvolania budú zatvorené aj verejné toalety. Klientske centrum mestského úradu bude fungovať len v čase od 8.00 – 11.30. Viceprimátor Michal Lazár na sociálnej sieti mesta apeloval na rodičov, aby sa deti vo väčších skupinách nezhromažďovali v centre mesta, alebo na sídliskách.

Mesto zároveň uvažuje o zriadení škôlky alebo zariadenia pre deti zdravotníkov, pričom by sa to malo týkať aj hasičov a policajtov. „Pointa je v tom, aby sme im aj v koordinácii s Ústrednou vojenskou nemocnicou ponúkli službu opatrovania detí, kým budú v službe,“ povedal Mydlo. Týmto spôsobom chcú preto apelovať na vládu, aby vyhovela potrebám zdravotníkov.

Vývoz smetí bude zabezpečený

Hoci zberný dvor má byť uzatvorený, vývoz smetí sa nemení.

„Pracovníci, ktorí zbierajú smeti urobia záložný tím. Ak by sa jedna služba dostala do karantény, nastupuje druhá. Chceme tak zabezpečiť plynulý odvoz odpadu,“ vysvetlil Mydlo.

Ministerstvo dopravy a výstavby SR už avizovalo, že od dnešného dňa na obdobie 14 dní zatvára pracoviská emisnej kontroly, kontroly originality, pracoviská montáže plynových zariadení, technické služby, autoškoly, a tiež prevádzkovateľov školiacich stredísk základnej kvalifikácie a pravidelného výcviku niektorých vodičov. V zozname povolených prevádzok a služieb nefigurujú ani taxislužby, ktoré majú byť od dnešného dňa pozastavené.

Núdzový stav pre nemocnice

Od dnešného dňa platí núdzový stav pre slovenské nemocnice. V zozname týchto nemocníc je aj Ústredná vojenská nemocnica. Znamená to, že vláda bude medzi jednotlivými nemocnicami presúvať zdravotnícky personál, materiál i techniku. V súčasnosti ide o preventívne rozhodnutie, ktoré má zabrániť tomu, aby zdravotníci neodmietli poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Zároveň vláda opäť sprísnila opatrenia. Zatvorené zostanú všetky obchody, reštaurácie, bary i krčmy. Do mestskej hromadnej dopravy bude možné nastúpiť len s rúškom na tvári. Otvorené zostanú len obchody s potravinami, lekárne, drogérie, trafiky, čerpacie stanice, banky, pošta, prevádzky telefónnych operátorov, obchody s krmivom pre zvieratá a veterinárne kliniky.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia