Na tŕnistú cestu za kultúrou ostali už len spomienky

Na tŕnistú cestu za kultúrou ostali už len spomienky

RedakciaAktuality17.7.2020

Kultúrny dom v Liskovej od nepamäti slúžil tradičným dedinským zábavám. Budova zo sivého brizolitu dnes už zmenila svoju tvár, je väčšia, ale i modernejšia. Rekonštrukcia si vyžiadala približne 2 milióny eur a obec na to použila vlastné zdroje financovania a 400-tisícový úver.

Spoločenská sála, reštaurácia i kuchyňa

„Urobili sme prístavbu kultúrneho domu, zrekonštruovali sme elektrickú inštaláciu, kanalizáciu, vodu, omietky, prestavali sa niektoré priestory na nové a zaujímavejšie. V budúcnosti tam vznikne priestor pre obecný úrad, je tam veľká spoločenská sála, reštaurácia i funkčná kuchyňa,“ opisuje starosta obce Lisková, Jozef Murina.

Neľahký začiatok

Kultúrny dom kúpila obec v roku 2011, stavebné povolenie vybavili v roku 2016, nasledovalo verejné obstarávanie. S prístavbou a prestavbou začala firma Krypton s. r. o., po roku výstavby skončila v likvidácii a zanechala za sebou rozostavanú stavbu. Obci vznikla kvôli nedokončenému dielu voči firme pohľadávka, ktorú potom postúpili správcovi konkurznej podstaty.

Starosta Jozef Murina v miestnosti, kde sa v budúcnosti budú konať svadby

Obec následne začala súťaž o nového zhotoviteľa, tá trvala 11 mesiacov. V marci 2019 začala s prestavbou, prístavbou a nadstavbou kultúrneho domu miestna firma M-L-M Lisková v subdodávke s firmami z blízkeho okolia. „Stavbu sme plánovali ukončiť v máji 2020, ale v dôsledku výskytu koronavírusu, neskoršej dodávky dlažby z Talianska i nepriazne počasia sa termín predĺžil. V súčasnosti sa uskutočňuje kolaudácia stavby a jej odovzdanie bude do konca júla,“ informoval náš portál starosta Liskovej.

Do techniky investovali 110 tisíc eur

Nové miesto konania spoločenských podujatí by chceli využiť inak ako v minulosti.

„Keďže Lisková získala rekonštrukciou reprezentatívne priestory, chceli by sme sa vyvarovať usporiadaniu diskoték. Konať by sa tu mali spoločenské podujatia ako svadby, plesy, kary, stužkové, kultúrne podujatia, divadlá a iné. Sú tam predpoklady kvalitného osvetlenia, ozvučenia, javiskovej techniky, pretože do toho obec investovala okolo 110 tisíc eur,“ rozvíja tému využitia priestorov Murina.

Maľby s portrétom hasičov, bocianieho hniezda i pohľad na časť obce z liskovskej jaskyne. Aj o tom sú vynovené steny v novom stánku kultúrneho diania v tejto dolnoliptovskej obci. „Čaká nás ešte zariadenie priestorov kultúrneho domu, v súčasnosti pripravujeme verejné obstarávanie na sedačky, stoličky, stoly do spoločenských miestností a neskôr ešte doplnenie drobného inventáru,“ uvádza hlava obce.

Otvorenie kultúrneho domu plánujú v októbri, ako však starosta dodáva, bude závisieť aj od aktuálnych obmedzení v súvislosti s pandémiou COVID-19.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia