Na Váhu symbolicky ukončili vodácku sezónu

Na Váhu symbolicky ukončili vodácku sezónu

RedakciaAktuality8.10.2018

Autor text/foto: Tibor Šuľa

Symbolickým uzamknutím rieky Váh sa skončila vodácka sezóna na dolnom Liptove. Milovníci splavovania po rieke sa zišli v sobotu dopoludnia pri lodenici pod mostom nad riekou Váh na cestnom ťahu Ružomberok – Dolný Kubín.

Rozlúčiť sa s tohtoročným splavovaním Váhu prišlo asi 40 milovníkov vodných športov najmä z Ružomberka a okolia. Ich posledná plavba viedla do Hubovej, kde ukončili svoju cestu pri brehu oproti obecnému úradu.

„Už niekoľko rokov otvárame vodácku sezónu na Váhu. Spájame ju aj s vyčistením rieky a jej brehov od plastov a rôznych odpadkov. Uvedené podujatie sa teší veľkému záujmu. Tento rok sme sa po prvýkrát rozhodli symbolicky sezónu splavovania Váhu aj ukončiť. Po tejto akcii sme sa opätovne vrátili do ružomberského prístaviska, kde sme si urobili grilovačku,“ uviedol Miroslav Klima z Liptov Active.

Ružomberskí vodáci sa snažia vybudovať lodenicu v blízkosti niekdajšieho pionierského domu. Zatiaľ tam majú plechový kontajner, breh Váhu je pokosený a vyčistený. Vodáci sa sťažujú, že po večeroch tam chodia rôzne skupinky ľudí, ktorí však breh Váhu znečisťujú.

Rieka Váh v úseku Bešeňová - Kraľovany je splavná celoročne. Splav nie je náročný a v sprievode skúseného zadáka ani nebezpečný. Pokojná plavba s dĺžkou 31 kilometrov je vhodná aj pre rodiny s deťmi a môže byť príjemným spestrením každej dovolenky. Na rieke však číha jedno veľké nebezpečenstvo a to v podobe vodného diela Jamborov prah. Tento úsek nie je možné prekonať na člne a musí sa obísť po suchu. Plavba cez tento úsek môže byť smrteľne nebezpečná.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia