Na zimnú údržbu vyčlenili rovnakú sumu ako vlani

Na zimnú údržbu vyčlenili rovnakú sumu ako vlani

RedakciaAktuality13.10.2020

Na Orave začali so zimnou údržbou už v utorok 13. októbra od 4. hodiny ráno. Miestami na horských priechodoch napadlo aj 10 cm snehu. Cestári zasahovali aj na Horskom priechode Makov Bumbálka, či vo Vychylovke v Oravskej Lesnej, na Liptove zasahovali na horskom priechode Huty a v Brestovej. Informovala o tom hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja, Martina Remencová.

To, kedy počasie prvýkrát v sezóne preverí zamestnancov vykonávajúcich zimnú údržbu v Ružomberku je zatiaľ otázne. Aktuálna predpoveď pre náš región hlási intenzívny dážď. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal pre okres Ružomberok výstrahy.

Zjazdnosť ciest podľa dôležitosti

Pre zimnú údržbu majú v súčasnosti Technické služby Ružomberok vo svojom areáli 230 ton inertného posypového materiálu – štrku a 380 ton chemického posypového materiálu - posypovej soli. Na zimnú údržbu vyčlenili 246-tisíc eur, čo je rovnaká čiastka ako minulý rok. Písali sme o tom TU

Schválený operačný plán zimnej údržby miestnych komunikácií má zabezpečiť údržbu miestnych komunikácií mesta Ružomberok a prímestských častí Biely Potok, Vlkolínec, Černová, Hrboltová, Rybárpole a Areál bývalého Texicomu. Operačný plán určil poradie dôležitosti udržiavania komunikácií. Medzi najdôležitejšie patria komunikácie prvého zásahu, kadiaľ prechádzajú linky Mestskej autobusovej dopravy, hlavné zberné komunikácie a pešia zóna v centre mesta. Ide o približne 35 km ciest, na ktorých bude zjazdnosť zabezpečená najneskôr do 6.00 ráno. Až potom budú zodpovední pracovníci zasahovať na komunikáciách v druhom stupni dôležitosti. Tu pôjde o cesty v rovinatom teréne s malou frekvenciou dopravy, krátke úseky medzi križovatkami, a teda aj sídliská. Keďže komunikácie v Hrboltovej sa nachádzajú v kopcovitom teréne, udržiavať ich budú prednostne. Zjazdnosť takmer 43 kilometrového úseku ciest druhej kategórie zabezpečia do 12-tej hodiny. Medzi najmenej dôležité úseky je zaradených takmer 12 kilometrov komunikácií.

Svahovitý terén by mali upraviť skôr

Poslanec Patrik Habo spomenul svahovité ulice v starej Černovej a to ulice Včelárska, Strmá, Hôrky, Račkov a Jánošiková. „Tieto ulice vedú súbežne k najvyššej časti v Černovej. V čase kritickej situácie nastáva veľa problémov, pretože tieto ulice sú odhŕňané v rámci druhej skupiny a v rámci možnosti zmluvného partnera Technických služieb,“ uviedol a doplnil, že už minulý rok mali dva delikty, kde matky, ktoré zavážajú deti do školy nezvládli vozidlo, pretože je cesta neodhrnutá, nezasýpaná. Komunikácie mestských častí svahovitého terénu Hrboltová, Černová a Biely Potok by mali byť preto zabezpečené do 12-tej.

„Operačný plán je stavaný na optimálne podmienky, keď napríklad začína snežiť o druhej hodine v noci a prestane o šiestej hodine ráno,“ podotkol výkonný riaditeľ Technických služieb Slavomír Klačko s tým, že sa budú snažiť zabezpečiť zimnú údržbu tak, aby sa nikomu nič nestalo.

Mesto sa prostredníctvom Technických služieb v nastávajúcej zimnej sezóne postará o takmer 86 km miestnych komunikácií s plochou približne 517 tisíc m2. Zabezpečí aj údržbu viac ako 60 km chodníkov. Potom ako upravia Kláštorné, Ružové, Školské schody a Veľký závoz budú pokračovať aj na ostatných schodoch v meste. Postarajú sa o 24-tisíc m2 parkovísk a tri lavičky (Cez Váh k autobusovej stanici, cez Váh k Malým domkom a cez Revúcu k Hypernove), ktoré majú plochu takmer 300m2.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia