Nadviazať nový kontakt s Mestskou knižnicou v Ružomberku môžete tento týždeň

Nadviazať nový kontakt s Mestskou knižnicou v Ružomberku môžete tento týždeň

RedakciaAktuality4.3.2020

Začiatok marca, mesiaca adresovaného knihám a čítaniu sa nesie v znamení celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc. Jeho 21. ročník začal v pondelok 2. marca a potrvá do konca tohto týždňa. Organizujú ho Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. Jeho základným motívom je podľa slov Tatiany Babincovej riaditeľky Mestskej knižnice v Ružomberku, pozitívne zviditeľňovať knižnice aj prostredníctvom rozmanitého spektra aktivít a podujatí.

Do tohto týždňa sa na Slovensku zapájajú nielen verejné, ale aj školské, univerzitné, odborné knižnice. Je to týždeň, ktorého cieľom je propagácia knižníc a zapísanie ich úloh do povedomia ľudí,“ povedala T. Babincová.

Špeciálne kampane tento týždeň

Počas Týždňa slovenských knižníc sa v mestskej inštitúcií usilujú propagovať aj špeciálne kampane. Jednou z nich je bezplatný zápis na dobu jedného kalendárneho roka.

Každý nový čitateľ, ktorý príde počas tohto týždňa a zapíše sa, má členské zadarmo,“ dáva do pozornosti Babincová.

Pre deti do 15. rokov platí táto kampaň počas celého marca. „Je to dobré z hľadiska nadviazania nového kontaktu človeka s knižnicou, záleží potom od konkrétnej osoby, či si následne členské obnoví, alebo nie.“

Súčasťou kampane je aj tzv. knižná amnestia, ktorej zámerom je odpustenie poplatkov za upomienky počas tohto týždňa. To znamená, že ak má niekto už evidovanú upomienku, teraz má ideálnu príležitosť prísť. Tá sa čitateľovi odpustí a čo je podľa Babincovej dôležité, do knižnice sa vrátia vypožičané knihy.

Zapojené školy aj verejnosť

Čítanie zohráva v živote dôležitú spoločenskú funkciu. Pri čítaní beletrie si mentálne predstavíme udalosť, situáciu, postavy a detaily opísané autorom. „Tešíme sa, keď sa dvere knižnice otvárajú počas roka, nielen v marci. I tak je práve tento mesiac obdobím, kedy je návštevnosť v knižnici najvyššia,“ hovorí zo skúseností Babincová. Častými návštevníkmi sú materské a základné školy. Tie majú záujem hlavne o informačné besedy, ktorých témou je vysvetlenie základných knižničných pojmov - katalogizácia, bibliografia, knižničný systém. „Na tie nadväzujú tvorivé dielne, alebo sa s deťmi realizuje zážitkové čítanie. V marci máme besied naozaj veľa, každý deň je obsadený,“ teší sa riaditeľka.

Okrem aktivít pre deti sa počas tohto týždňa v priestoroch knižnice konajú aj zaujímavé podujatia pre dospelých. „Knižnica je miesto, kde sa číta, študuje beletria. Veľa aktivít sa usilujeme organizovať aj z odborného a náučného charakteru," približuje našim čitateľom. Ak by ste počas týchto dní mali záujem rozšíriť svoje vedomosti, všetky dostupné informácie o akciách v mestskej knižnici nájdete TU.

Deň začínajú v knižnici

Mestská knižnica v Ružomberku eviduje okolo 3100 zapísaných čitateľov a jej bránami prešlo v minulom roku 44-tisíc návštevníkov. Podľa slov riaditeľky sa z rozpočtu usilujú zakúpiť čo najviac knižných jednotiek, o ktoré je pochopiteľne najväčší záujem. Časť financií venujú aj zakúpeniu tlače a časopisov. „Skupinka starších pánov začína svoj deň tak, že navštívia knižnicu a prečítajú si dennú tlač. Aj vďaka nášmu fungovaniu si tak zachovávajú mentálnu čerstvosť a sú v dianí,“ dodala Tatiana Babincová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia