Najjužnejšiu obec v okrese ozdobilo detské ihrisko

Najjužnejšiu obec v okrese ozdobilo detské ihrisko

RedakciaAktuality24.7.2020

V najjužnejšej obci okresu žije aktuálne viac ako 1600 obyvateľov a už osemnástym rokom tu šéfuje Róbert Kuzma. Dobrá poloha obce pritiahla na jej pôdu investora, ktorý ju rozšíril o rozsiahly komplex s pomenovaním Gothal. Názvom sa majitelia rezortu inšpirovali zo stredovekej histórie obce z 13. storočia, kedy sa Liptovská Osada volala rovnako - Gothal, čo v preklade znamená boží dom. V budúcnosti by sa mal stať jeho súčasťou 7 -podlažný hotel pre približne 200 hostí a nový futbalový štadión. Súčasťou projektu sú aj samostatné objekty koliby a kaplnky.

Projekt 7-podlažného hotela Zdroj: enviroportal

Vidíme aj cítime, že sa to v rezorte rozbieha a efekt sa dostavuje. Len za prvý štvrťrok si obec vďaka tomu prilepšila o 6 500 eur, kedysi sa daň z prenocovania za celý rok pohybovala v hodnote 700 eur,“ opisuje starosta, ktorý stál pri zrode celého komplexu. Doplnil, že okrem spomínanej dane si obec prilepší aj v rámci poplatkov za stavebné konania.

Keďže sa jedná o rekreačné budovy, tie poplatky sú podstatne vyššie,“ doplnil Kuzma.

Detské ihrisko a vyasfaltovaná cesta

Starosta počas rozhovoru priznal, že počas pandémie museli niektoré investičné akcie pribrzdiť aj z dôvodu prepadu podielových daní, ale aj príjmov za nájmy, keďže sa nekonali svadby, ani žiadne iné spoločenské podujatia. Napriek tomu sa v areáli pri základnej škole podarilo dokončiť druhú etapu výstavby detského ihriska.

Financovali sme ho z obecného rozpočtu, ide o pekné dielo a verím, že deťom poslúži aj v rámci rozvoja pohybových aktivít,“ konštatoval pre Žijem v Ružomberku, Róbert Kuzma.

Prvá etapa jeho výstavby sa začala zhruba pred dvomi rokmi a bola určená mladším ročníkom. Súčasťou druhej - tohtoročnej etapy sú preliezky z nerezového materiálu a športovisko s bohatou zeleňou pre starších rovesníkov.

Tento rok sa podarilo v obci úspešne dokončiť a už aj odskúšať ďalšiu plánovanú akciu. Išlo o rekonštrukciu asfaltu na ulici Sekanice,“ pochválil sa prvý muž obce. Zhruba 350 metrov dlhý úsek minulý rok vodárenská spoločnosť odkanalizovala a tento rok obec z vlastného rozpočtu položila na miestnu komunikáciu silnú vrstvu asfaltu.

Otestovali ju aj prívalové dažde a po tejto previerke sa chvalabohu zachoval jej celý povrch,“ doplnil.

Ďalšiemu 50 metrovému vyasfaltovanému povrchu sa potešili hlavne korčuliari. Ten dostal nový šat potom, čo poslanci spolu so starostom schválili doasfaltovanie úseku, ktorým sa vytvoril okruh ulíc Sekanice a Lúžňanskej.

Vynovia zbrojnicu, námestie je melódia blízkej budúcnosti

Starosta Róbert Kuzma

Na plánovanej akcii z rozpočtu Ministerstva vnútra v hodnote 30-tisíc eur a zhruba deviatich tisíc z rozpočtu obce vynovia tento rok v Liptovskej Osade hasičskú zbrojnicu. Tá dostane nový šat do konca roka a jej súčasťou by mala byť komplexná rekonštrukcia. „Budova zbrojnice sa odizoluje, vymenia sa podlahy, elektroinštalácia a vodovodné rozvody. Súčasťou bude taktiež nový inventár a inžinierske siete,“ vymenoval pre náš portál starosta.

Kostol, ktorý kedysi patril Cirkvi československej husitskej v Liptovskej Osade v roku 2017 objekt obec odkúpila a budúci rok plánuje rekonštrukciu veže. Podľa Kuzmu o finančný príspevok na túto opravu už požiadali Miestnu akčnú skupinu Dolný Liptov. „Po tejto akcii plánujeme osadiť dlažbu na námestí a kostol prispôsobiť modernej dobe, ktorý záujemcom poskytne priestory na fotografovanie a koncertné podujatia,“ predostrel plány Kuzma.

Beh so psom a tip na výlet

Pohľad zo skál na Žiari smerom na Liptovskú Lúžnu

Hoci pre pandémiu museli obvyklé podujatia v dedine zrušiť, starosta načrtol, že akcia miestnych nadšencov pod názvom „Sobota v ťahu“ už rysuje druhý ročník. Uskutočniť sa má 5. septembra a pre vysvetlenie - ide o preteky športuchtivých psovodov a ich štvornohých "parťákov".

Pretekár počas neho prekoná trať určenú komisármi s ohľadom na svoju výkonnosť dlhú približne 18 km“ priblížil starosta.

Čo sa týka tipu na výlet odporúča ferratu „ Dve veže“ turistickú vyhliadku Žiar, ktorá po nenáročnom stúpaní zvedavcom predstaví dedinu z vtáčej perspektívy.

V katastri obce sa nachádzajú aj kúpele Korytnica. „Tipom na výlet by mohla byť rozhodne Korytnická dolina pre jej horskú klímu a pretekajúcu minerálnu vodu,“ pozval na exkurziu do obce a okolia, Róbert Kuzma.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia