Píše sa rok 1818. Joseph Mohr pochádzal z dedinky neďaleko Salzburgu. Práve on je autorom textu, ktorú spievame počas svätých omší na Vianoce. Napísal ju krátko pred Vianocami, pretože chcel pre svojich veriacich pripraviť niečo špeciálne. Zároveň požiadal Franza Xavera Grubera, aby k vianočným slovám skomponoval hudbu. Avšak v Oberndorfenskom kostole sa pokazil orgán, a preto hudbu vytvoril na gitare. Stihol to takmer za hodinu. Dnes vieme, že Gruber zložil melódiu storočí. A, samozrejme, prví ju spievali samotní jej tvorcovia - Joseph Mohr a Franz Xaver Gruber a všetko sa to odohralo v noci 24. decembra 1818. „Tichá noc, svätá noc“ zaznela prvýkrát na Vianoce v rakúskom Oberndorfe, v Kaplnke Tichej noci (Stille Nacht Kapelle), ktorá sa časom stala turistickou atrakciou.
Spievame ju v 300 svetových jazykoch
Najznámejšia koleda sa za dve storočia rozšírila do celého sveta a dnes sa spieva v 300 svetových jazykoch a dialektoch. Vďaka jej výročiu sú v 13 rakúskych mestách zorganizované špeciálne výstavy a festivaly, koncerty a tiež tematické trasy v troch rakúskych provinciách, konkrétne pri Salzburgu, Hornom Rakúsku a Tirolsku.
Prináša posolstvo viery aj pokoja
Podľa informácii magazínu Forbes uspela vďaka niekoľkým faktorom. Hudobní kritici tvrdia, že už samotná hudba je veľmi jednoduchá, pokojná a je ľahká na spievanie a hranie na rôznych hudobných nástrojoch. Navyše podľa nich nemá len náboženský charakter - ľudia v nej nachádzajú hlbšie posolstvo pokoja.
Prajeme Vám čarovnú Tichú noc!
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia