Najlepší drevený bytový doplnok vytvoril študent z Ružomberka

Najlepší drevený bytový doplnok vytvoril študent z Ružomberka

Stanislava Bruk LuckáAktuality12.10.2023

Študenti Školy umeleckého priemyslu v Ružomberku sa už tradične zúčastnili celoslovenskej súťaže ETUDY Z DREVA. Súťaž Etudy z dreva, ktorú od roku 1998 pripravuje Lesnícke a drevárske múzeum (LDM) vo Zvolene, je zameraná na podporu tvorby trojrozmerných úžitkových predmetov a šperkov z dreva. V XXIII. ročníku sa súťažilo o titul „najlepší drevený bytový doplnok“. 

Tohtoročná téma „bytový doplnok“ oslovila viacerých študentov, jednému z nich Dávidovi Kubisovi zo Školy umeleckého priemyslu z Ružomberka sa podarilo získať úžasné 1. miesto za najlepší bytový doplnok so svojou prácou s názvom ECCENTRIC LAMP.  „Cena bola udelená za originálne spojenie tvaru a funkcie. Samotná silueta svietidiel čerpá z remesla a tradície, ktoré spolu so samotným materiálom podporujú kvalitný dizajnérsky zámer autora,“ uviedli organizátori podujatia. 

Do súťaže sa zapojili študenti i pedagógovia Strednej odbornej školy drevárskej zo Zvolena a Strednej odbornej školy lesníckej a drevárskej z Liptovského Hrádku, Školy umeleckého priemyslu z Ružomberka a Bratislavy i Strednej odbornej školy z Fiľakova.

Vytvorené diela zhodnotila odborná porota pod vedením Doc. akad. soch. René Baďuru, vedúceho Katedry dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene. Ďalšími členmi boli PhDr. Peter Zemaník, prezident Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky a pedagógovia zo stredných odborných a umeleckých škôl – Mgr. Jiří Dvořáček, Mgr. Katarína Staňová Balážová, ArtD a Mgr. Lucia Kazárová.

Na inšpiratívnej výstave vo Zvolene si môžete pozrieť ocenené, ale i ostatné prihlásené súťažné práce. Výstava sa nachádza vo výstavných priestoroch Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene vždy od utorka do soboty v čase od 9.00 do 17.00 hod. Výstava potrvá do 21. októbra.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia