Najskôr ich potrápil oheň, potom veľká voda

Najskôr ich potrápil oheň, potom veľká voda

RedakciaAktuality18.5.2021

V Liptovských Revúcach zažili v pondelok v noci veľký požiar, ktorý zničil šesť rodinných domov, tri hospodárske budovy, altánok, dve osobné motorové vozidlá a tri motorky. Škodu odhadli na dvestotisíc eur.

Hasiči si ešte nestihli oddýchnuť a už opäť zasahovali. Tentoraz kvôli veľkej vode, najhoršia situácie je na rieke Revúca.

„Nespali sme od nedele,“ opísala situáciu starostka Jana Šimová. „Najskôr sme domy chránili pred ohňom, teraz pred vodou. Pivnice a suterény niekoľko desiatok domov sú zatopené, vrátane kultúrneho domu. Naplnili sme 1200 vriec pieskom, ktoré sme použili ako bariéru. Najhoršia situácia bola o piatej ráno, voda teraz kulminuje.“

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varoval dopredu pred povodňami kvôli dažďu, ktorý mal priniesť až 50 milimetrov zrážok, čo predstavuje 50 litrov vody na meter štvorcový.

„Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ upozorňujú meteorológovia.
V maximálnom nasadení sú aj pracovníci Povodia Horného Váhu. Riaditeľ Štefan Repa povedal pozitívnu správu. „Dážď postupne ustáva, hladiny potokov a riek sa stabilizujú, niekde už klesajú.“

Aké škody voda napáchala, zatiaľ nedokázal odhadnúť. „Budú nasledovať popovodňové prehliadky a spolu so starostami zistíme rozsah a výšku škôd,“ dodal riaditeľ.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia