Najstarší detský festival je v Likavke

Najstarší detský festival je v Likavke

RedakciaAktuality13.6.2019

Festivalový program otvárajú každoročne domáce detské ľudové kolektívy. V úvode sa prezentoval detský folklórny súbor (DFS) Slniečko z materskej školy. Na pódiu ich vystriedali členovia DFS Likava zo základnej školy. Po nich svoje umenie predviedli ďalšie dolnoliptovské súbory Liptáčik z Ružomberka a Belanček z ružomberskej mestskej časti Biely Potok. Ako nám povedala jeho vedúca Martina Littvová do Likavky prišli prvý raz. Sú najmladším súborom v regióne Liptova, lebo za sebou majú len dvojročnú históriu. Na likavskom festivale sa o priazeň divákov uchádzali aj členovia DFS Matičiarik z Topoľčianok a súboru Šariš.

Približne dvesto rokov žijú v Rumunsku Slováci, ktorí tam odišli hľadať šťastie. Napriek ich ťažkému osudu nezabudli na svoje korene, na reč a kultúru svojich predkov. Ich pokračovateľmi a nositeľmi tradícií je súbor Lipka z obce Bodonoš, ktorá je v súčasnosti centrom vzdelanosti a kultúry tamojších Slovákov. Ich ľúbezne a mäkko znejúcu slovenčinu im môže len závidieť.

Folklórny festivalový program uzatvorilo vystúpenie miestnej dedinskej skupiny Likava, ktorá uviedla svadobné zvyky. Bodku za tohtoročným DFF v Likavke dal koncert speváka Jozefa Ivašku. Sprievodnými podujatiami likavského folklórneho sviatku boli jarmok ľudových remesiel a súťaž vo varení pirohov.

Prvý ročník festivalu detských súborov záujmovej umeleckej činnosti sa v Likavke uskutočnil 13. júna 1971. Miestom jeho konania sa stal prírodný amfiteáter pod hradom Likava.

Hľadisko prírodného amfiteátra provizórne prispôsobili pre 3000 návštevníkov, pódium pre 350 účinkujúcich. Roky 1986 – 1990 znamenali prestávku v organizovaní festivalu v Likavke. Až na 20.výročie vzniku Detského folklórneho festivalu – v roku 1991 – opäť zaznel ulicami obce spev ľudových piesní a slávnosti pod hradom Likava sa obnovili. Prírodný amfiteáter bol však po viacročnej prestávke v úplne dezolátnom stave, takže program sa konal v kultúrnom dome v Likavke. „Do amfiteátra sa DFS vrátil opäť 13.septembra 1992. Mnohé súbory, ktoré sa v predchádzajúcich rokoch na ňom zúčastňovali, privítali s radosťou a nadšením jeho znovuzrodenie,“ informoval Ivan Pišek, spoluzakladateľ likavského detského festivalu.

Domovom festivalu sa v posledných rokoch stal futbalový štadión, lebo pod hradom Likavka, neďaleko amfiteátra, budujú diaľnicu.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia