Najväčšie investície tohto roka: rozšírenie hrobových miest a revitalizácia Kalvárie

Najväčšie investície tohto roka: rozšírenie hrobových miest a revitalizácia Kalvárie

RedakciaAktuality13.1.2020

Mestské pohrebisko sa rozšíri o 100 miest. Ako informoval hovorca primátora, Viktor Mydlo, toto číslo vzniklo z analýzy priemerného ročného pochovávania.

Kolumbárium a rozšírenie po ľavej strane

Svoju kapacitu navýši mestský cintorín tým, že vznikne kolumbárium a zároveň sa v rámci ďalšieho projektu rozšíri po ľavej strane. Samotné kolumbárium vznikne v blízkosti plotu na ľavej strane od Domu smútku. Ako ďalej uviedol Mydlo, vybuduje sa niekoľko kolumbárií, do ktorých budú vkladané urny.

V blízkosti Fullovej hrobky radnica plánuje rozšírenie hrobových miest

Rozšírenie cintorína plánuje radnica po ľavej strane v blízkosti Fullovej hrobky. „Mala by sa tam by vykopať veľká jama, do ktorej sa vložia prefabrikáty hrobov. Rodina si bude môcť takýto prefabrikát kúpiť a do neho vložiť ostatky zosnulého. Tento princíp sa zvolil pre zložitosť terénu, ktorý sa na mieste nachádza,“ povedal Mydlo. V súčasnosti hovorca primátora nekonkretizoval presný čas začatia prác. To, kedy pristúpia k stavebnému konaniu bude závisieť aj od stavebného povolenia. „Určite to máme v záujme dokončiť do konca tohto roku,“ doplnil.

Radnica sa s cirkvou ešte nedohodla

Revitalizácia Kalvárie si bude vyžadovať prekládku súčasnej cesty. „Komunikácia, ktorá sa tam v súčasnosti nachádza, sa vytrhá a s najväčšou pravdepodobnosťou tam mesto vybuduje chodník pre peších,“ uviedol Mydlo. Keďže mnohé kaplnky si vyžadujú renováciu, s prípravou investície sú späté aj rokovania s cirkvou, ako majiteľom kaplniek. „Vzhľadom na vek a stav týchto sakrálnych pamiatok je ich rekonštrukcia nevyhnutná. Pre spoločnosť predstavujú kaplnky veľkú hodnotu, preto ich rekonštrukciu bude musieť urobiť skutočný odborník použitím šetrných postupov,“ vysvetlil Mydlo. Do rekonštrukcie sa však musí zapojiť samotná cirkev, keďže mesto nemôže investovať do jej majetku. Rokovania mesta s cirkvou ešte neboli ukončené.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia