Najviac turistov stále smeruje na Liptov a do Tatier, najvyťaženejšie ubytovacie kapacity hlási hlavné mesto Slovenska. Domáci návštevníci naďalej tvoria väčšinu hostí v ubytovacích zariadeniach, zahraniční turisti prevažujú len v Bratislavskom kraji, vyplýva z analýzy UniCredit Bank.
Počet zahraničných návštevníkov v hoteloch prevažuje nad domácimi v Bratislavskom kraji, predstavujú až 54 %. Naopak, v Banskobystrickom kraji tvoria podľa analýzy zahraniční hostia len necelých 15 % výkonov miestnych ubytovacích zariadení. Významný podiel turistov zo zahraničia je pritom aj v Trnavskom kraji, pravdepodobne najmä vďaka piešťanským kúpeľom, poukazuje analýza.
Rastúci záujem turistov o ubytovanie bol zaznamenaný naprieč všetkými regiónmi Slovenska. Podľa analýzy sa počet turistov, ktorí sa rozhodli tráviť dovolenku na Slovensku, v roku 2017 v priemere zvýšil o 7 %. Priemerná dĺžka pobytu v ubytovacích zariadeniach sa však skracovala – z 2,81 na 2,78 dňa. "Aj napriek nárastu počtu klientov sa tak napríklad počet prenocovaní v regióne Dolného Zemplína či Gemera medziročne znížil (o 2 – 3 %)," uvádza sa v analýze s tým, že nadpriemerný počet prenocovaní vykazujú najmä regióny, kde sa nachádzajú kúpeľné mestá. Výrazne podpriemernú dĺžku pobytu pritom hlási Bratislava či regióny Malých Karpát.
Hrubá vyťaženosť ubytovacích kapacít na Slovensku sa v minulom roku zvýšila na 21 %, čo je podľa UniCredit Bank najvyššia úroveň za posledných minimálne 15 rokov. Zlepšenie vyťaženosti pocítili hotelieri vo všetkých regiónoch s výnimkou Záhoria, Hontu/Tekova a Gemera. Najvyššia vyťaženosť ubytovacích kapacít bola zaznamenaná v Bratislave (42 %) a väčšine hlavných kúpeľných regiónov (20 – 30 %). Nadpriemerná obsadenosť je aj vo Vysokých Tatrách (28 %) a priemerná v regióne Liptova (21 %). Na extrémne nízku obsadenosť upozorňuje analýza v regiónoch Zemplína, Kysúc, Záhoria a Novohradu, ale aj v regióne Spiša či Oravy. Podľa analýzy tak problémom väčšiny oblastí na Slovensku nie je nedostatok ubytovacích kapacít, ale nedostatok turistov.
Najnavštevovanejšími oblasťami Slovenska naďalej zostáva Liptov a Vysoké Tatry s odstupom nasledované Bratislavou. Záujem turistov sa koncentruje aj v silných kúpeľných regiónoch, ako je Podpoľanie, Zamagurie či Turiec. Na opačnom konci rebríčka sa nachádzajú regióny Novohradu, Zemplína alebo Kysúc, priblížila analýza.
(tasr, foto TASR/J. Vohnout)
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia