Nákladná doprava by mala Ružomberok obchádzať

Nákladná doprava by mala Ružomberok obchádzať

RedakciaAktuality17.4.2020

Aby kamióny nezaťažovali priamo mesto, je potrebné vytvorenie vratných vetiev pre nákladnú dopravu.

Nákladná doprava Ružomberok obíde

Výsledkom štvrtkového stretnutia ministra dopravy Andreja Doležala s primátorom mesta Ružomberok Igorom Čomborom bolo podpísanie memoranda o porozumení a vzájomnej spolupráci, čím sa zaviazali, že vratné vetvy bude financovať Národná diaľničná spoločnosť. Ružomberok by tak mala nákladná doprava obchádzať.

Kľúčovým je obchvat Ružomberka

Obchvat Ružomberka, úsek D1 Hubová – Ivachnová je podľa ministra kľúčovým. Na ružomberskej radnici sa zaoberali dostavbou dôležitých úsekov diaľnice D1 v úsekoch Hubová – Ivachnová a Turany – Hubová. Hovorili aj o výstavbe južného obchvatu mesta, ktorý vznikne napojením diaľnice na úsek rýchlostnej cesty R1.

„Výstavba a príprava týchto úsekov trvá výrazne dlhšie ako sa pôvodne očakávalo. Dopad predĺženia tejto výstavby výrazne pociťujú obyvatelia dolného Liptova. Práve to bol dôvod, prečo v minulosti vznikali výrazné rozpory a nedorozumenia medzi Národnou diaľničnou spoločnosťou a Ružomberkom či verejnosťou,“ zhodnotil primátor mesta aktuálnu situáciu.

Cieľom intenzívnej spolupráce je podľa primátora riešiť zložitejšie problémy pri príprave a výstavbe tak, aby sa dbalo na záujmy obyvateľov a výstavba bola dokončená čím skôr.

Diaľnica a obchvat pomôže nielen Ružomberčanom

Minister Andrej Doležal prisľúbil, že v spolupráci s primátorom vyvinú úsilie, aby uľahčili proces dobudovania diaľnice D1 Hubová – Ivachnová. Zhodli sa tiež na vytvorení podmienok na dokončenie projektovej prípravy južného obchvatu mesta úsekom rýchlostnej cesty R1 a križovatky medzi D1 a R1 pri Ivachnovej.

„Sme na jednej lodi, pretože dobudovanie diaľnice D1 a obchvatu mesta výrazne pomôže nielen Ružomberčanom, ale aj všetkým občanom Slovenskej Republiky,“ uzavrel Igor Čombor.

Liptovský úsek diaľnice D1 bude mať dĺžku takmer 15 kilometrov. Obchvat mesta v úseku rýchlostnej cesty R1 Ružomberok Juh – križovatka D1 by mal skvalitniť dopravu v meste, keďže tranzitná doprava mestom už nebude prechádzať. Napojenie na diaľnicu D1 by zároveň vyriešilo aj prejazd intravilánom obce Likavka.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia