Národný týždeň manželstva aj v Ružomberku

Národný týždeň manželstva aj v Ružomberku

RedakciaAktuality13.2.2020

„Bude to koncert na oslavu manželstva a medzi piesňami odznejú aj príbehy niektorých párov z kapely,“ povedal pre náš portál Július Šramo, dobrovoľník NTM v Ružomberku. NTM v našom meste pripravujú dva dobrovoľnícke manželské páry - Šramovci a Naďovci.

Jubilejný ročník

Už 10. krát sa koná Národný týždeň manželstva na Slovensku a rovnaké jubileum píše aj v meste Ružomberok. Uskutočňuje sa už tradične v týždni osláv sv. Valentína. Tentokrát je to od 10. do 16. februára. Pritom každý rok je spojený s inou témou. Nosným pilierom tej tohtoročnej je heslo Náš príbeh. V Ružomberku sa v rámci NTM organizujú tri podujatia spojené s inštitúciou manželstva. V utorok si mohli manželia pozrieť film Teória tigra v Kine Kultúra, vo štvrtok o 18.00 privítajú zúčastnení v kostole v Rybárpoli gospelovú kapelu Timothy. V sobotu si prihlásení v kolibe Richtárka v Čutkovskej doline okrem hudby String Trio vypočujú príbehy manželov. „Nosným programom je slovo k danej téme. Aby páry, ktoré prídu, boli v kontakte a mali medzi sebou spätnú väzbu,“ ozrejmil Šramo. Ako ďalej pripomenul, ich snahou je, aby to nebolo len osobné, ale aj otvorené pre verejnosť. „Program sme zostavili aj pre tých, ktorí chcú prísť akoby inkognito. V kine mali možnosť pozrieť si film, alebo sa môžu zúčastniť koncertu,“ doplnil.

Celonárodnú tému prenesú do regionálnych podmienok

NTM je zastrešujúcou kampaňou pre najrôznejšie miestne aktivity zamerané na praktický rozvoj manželstva, ktoré sa konajú na rôznych miestach Slovenska. Ako doplnil Šramo, na novom ročníku začínajú pracovať od septembra, kedy sa ako prípravný tím stretávajú.

„Konkrétnu tému potom dopracúvame do miestnych podmienok. Zároveň sa snažíme celé podujatie rozvíjať. Na začiatku to bol len jeden večer a jedna téma. Už tretíkrát sme to spestrili aj filmom,“ vrátil sa do minulosti .

O manželstvo sa treba starať

Dôležitým posolstvom NTM je myšlienka, že o manželstvo sa treba starať. Preto vyzýva manželské dvojice využiť príležitosť posilniť, prehĺbiť, prípadne dať do poriadku svoj vzťah.

Každé manželstvo je osobité a výnimočné . Našim cieľom je, aby dvojice mohli rozvíjať svoj vzťah a zároveň týmto spôsobom pozitíve propagovali inštitúciu manželstva aj pre iných,“ dodal na záver dobrovoľník NTM v Ružomberku.

Celosvetová kampaň na podporu manželstva sa uskutočňuje už od roku 1997, prvýkrát sa konala v Anglicku a dnes je do nej zapojených takmer 30 krajín sveta. Na Slovensku sa koná od roku 2010, kedy národný tím odštartoval kampaň v niektorých slovenských mestách. Vďaka stovkám dobrovoľníkov v regiónoch sa NTM rozšíril do mnohých miest a obcí Slovenska.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia