Naše múzeum pripravilo unikátnu nedeľu  vo svojom pribylinskom skanzene

Naše múzeum pripravilo unikátnu nedeľu vo svojom pribylinskom skanzene

RedakciaAktuality1.2.2023

Liptovské múzeum na nedeľu (5. februára) pripravilo v areáli Múzeu liptovskej dediny v Pribyline svoj nový formát s názvom Na Hromnice.

Chceli sme aj začiatok roka spojiť s nejakou akciou v našom skanzene. A tak vznikla myšlienka, pripomenúť si toto zaujímavé a najveselšie, teda fašiangové obdobie, ktorého súčasťou sú tiež Hromnice,“ objasnila pohnútky pozvánky do Pribyliny programová manažérka Liptovského múzea Martina Mäsiarová. „Myslím si, že je dosť toho, čo by ľudí mohlo pritiahnuť. Či už Fašiangová burza, ale i celý program, ktorý návštevníkom odkryje staré, možno už aj zabudnutú liptovské zvyky a tradície.“

Od 11. hod. bude otvorená dielnička tradičnej a modernej výroby sviečok z včelieho vosku a zároveň sa rozbehnú tvorivé aktivity pre deti. O 13. hod. vystúpi folklórny súbor Liptov a opomenúť nemožno ani varenie tradičných šúľok s bryndzou, či hromničnú sánkovačku. „Šúľky boli typické jedlo pre toto obdobie a museli byť čo najdlhšie, aby potom narástli veľké klasy obilia. To je tiež taká symbolika Hromníc. A gazdiné sa takisto spúšťali na sánkach, pričom dôraz sa kládol, aby dráha merala čo najviac. Aj jej dĺžka mala zabezpečiť bohatú úrodu v danom roku,“ doplnila M. Mäsiarová.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia