Návrat k návšteve futbalistov Mondi SCP

Návrat k návšteve futbalistov Mondi SCP

RedakciaAktuality27.7.2023

Včera (26. júla) sa futbalová partia zo štadióna pod Čebraťom na hodinku vybrala k dlhoročnému významnému podporovateľovi dolnoliptovskej „koženej“, a to do areálu akciovej spoločnosti Mondi SCP. Hlavným magnetom tejto návštevy, ktorá sa konala aj za prítomnosti primátora mesta a člena predstavenstva ružomberskej futbalovej „akciovky“ Ľubomíra Kubáňa, bola najnovšia investícia do najmodernejšieho zariadenia v Európe, z ktorého finálnym výrobkom je kartón. Ide o pracovisko so štvorzmennej prevádzkou, ktoré má na výplatnej listine 125 zamestnancov.

Dokázali by ste aj futbalistov zobrať medzi seba? - tak trochu sme podpichli šéfa výroby v tejto hale Ľubomíra Líšku. „Samozrejme, výroba papiera je jednoduchý proces. Avšak trvá nejaký čas, kým sa ľudia zaškolia, aby stroj ovládali,“ znela odpoveď.

Vedel som, že je to veľký podnik, ale až keď prejdete cez bránu, zistíte, aké sú tie priestory obrovské. Tak isto mega veľké je strojné zariadene, s ktorým sme sa zoznámili. Máme za sebou veľmi zaujímavú návštevu. Zvlášť ma zaujali čísla, koľko sa tu vyprodukuje papiera, koľko ľudí sa o mašinu stará, aj koľko dreva celá fabrika potrebuje,“ vravel ružomberský futbalový bard, 37 – ročný Ján Maslo. „Dobre tiež vieme, ako už strašne dlho funguje spojenie tohto podniku s futbalom. Náš majiteľ a tiež vlastník ´papierní´ Milan Fiľo poskytuje ružomberskému klubu stabilitu, za čo mu patrí veľká vďaka.“ Stopér MFK si na Mondi trochu aj oprášil svoju hráčsku minulosť. „Ako 15 – ročný chlapec som prišiel do ružomberskej futbalovej akadémie. Postupne sa mi podarilo prepracovať až do A mužstva. Hneď prvá sezóna medzi mužmi bola majstrovská 2005/2006. Vtedy som toho ešte veľa nenahral, no išlo o veľkú školu. Ružomberský klub mi strašne veľa dal,“ vravel J. Maslo, ktorý v našej elitnej súťaži odohral už 342 „majstrákov“.

Medzi najskúsenejších harcovníkov v ružomberskej kabíne sa radí aj Štefan Gerec (182 prvoligových štartov). „Pred novou sezónou nechcem nič sľubovať, čo sa týka umiestnenia, ale určite chceme hrať najlepšie, ako vieme,“ dal sa počuť 30 – ročný útočník, ktorý odkryl aj svoje zručnosti: „Doma nejaké veci, samozrejme, podľa návodu, dokážem pospájať. Čo sa týka celkove mojich technických daností, raz je to lepšie na ihrisku s loptou, no niekedy zase v domácnosti.“ Pri pohľade na velikánsku mašinu PS 19 Gerec skonštatoval: „Keby som sa zaučil, určite by som pri tomto stroji nemal problém. Samozrejme, vyžiadalo by si to nejakú adaptáciu.“

Samuel Lavrinčík zatiaľ má len pár dňovú ružomberskú históriu. Veď prvý raz stlačil kľučku na šatni Liptákov minulý piatok. Na otázku, ako vníma svoj nový klub defenzívny stredopoliar odvetil: „Štyrikrát som v drese AS Trenčín nastúpil proti Ružomberku, no dnes som sa od jedného novinára dozvedel, že ani raz sme nevyhrali. Takže asi takto.“ Futbalista, ktorý tiež výrobný závod navštívil úplne prvý raz, musel prezradiť, čo chce dať svojmu novému tímu. „Vždy je dôležité dopracovať sa k víťazstvu a chcem k tomu pomôcť. Odovzdať mužstvu všetko v každej minúte, ktorú dostanem na ihrisku, či už vzadu alebo v útoku,“ vyhlásil 22 – ročný chalan, ktorý s futbalom začínal v Petržalke.

Hlavný kouč MFK Peter Tomko dal aj jeden sľub: „Vždy budeme pracovať na sto percent.“ Hoci ide o rodáka z východu republiky, sám vyhlasuje, že viac je doma na novej adrese: „Už väčší čas môjho života som strávil v tomto regióne. Hoci nezabúdam na rodný Trebišov, tento kraj a ľudia mi prirástli k srdcu. Oženil som sa tu, mám tu rodinu, takže môžem povedať, že už som skôr Lipták ako východniar.“ Tridsaťdeväťročný kouč, ktorý od roku 2013 „funguje“ v štruktúrach MFK, sa vyjadril aj na adresu svojho zamestnávateľa: „Dvadsaťsedem rokov v prvej lige je úctyhodné číslo. Bez ekonomickej istoty by to však nešlo. Všetci si veľmi musíme vážiť podporu pána Milana Fiľa.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia