Návrat k praktickým matúram v papierňach

Návrat k praktickým matúram v papierňach

Ján SvrčekAktuality8.5.2024

Na pôde akciovej spoločnosti Mondi SCP včera (7. mája) sedem študentov odboru chemik - operátor zo Strednej odbornej školy polytechnickej v Ružomberku úspešne absolvovalo praktickú maturitnú skúšku.

Už piaty rok v tomto odbore duálneho vzdelávania beží naša spolupráca s ružomberskými papierňami. Ide o druhú skupinu maturantov,“ rozhovorila sa zástupkyňa riaditeľa Strednej odbornej školy polytechnickej Eva Böhmová. „V prvom a druhom ročníku majú títo žiaci odborný výcvik u nás v škole. Prvý rok je zameraný na základy strojárstva a kovospracujúcej výroby. V druhom už prechádzajú aj na chemickú prax v školskom laboratóriu. Nuž a v tretej a v štvrtej triede sa strieda týždeň teoretického vyučovania s týždňom praxe priamo vo fabrike. S Mondi SCP naša škola úzko spolupracuje i pri ďalších študijných odboroch, ako mechanik strojov a zariadení, mechatronik, či mechanik - elektrotechnik. Tí sem chodia, no i do iných firiem, na bežnú prax.“

Jednou z členiek maturitnej komisie bola Silvia Štepová, vedúca kvality na papierenskom stroji č. 18. „Už tri roky robím aj majsterku – inštruktorku odborného výcviku v rámci duálneho vzdelávania,“ vysvetľovala nám cez krátku prestávku skúšajúca. „Sú to šikovné detičky. Vidno, že ich to baví. Tu je teória prepojená s praxou. Žiaci vo fabrike získavajú tiež širší obzor. Dostávajú sa do kontaktu s ľuďmi, čo pracujú na zmeny, vidia, aké činnosti zamestnanci vykonávajú, aké sú na danom pracovisku funkcie.“

Stredoškolákov tiež „známkovala“ ich hlavná inštruktorka Gabriela Demčáková. Preto sme sa jej spýtali, či svoju skupinu na maturitnú „próbu“ dobre pripravila. „Snažila som sa im dať svoje skúsenosti, vedomosti i kopec času. Myslím si, že veľmi dobre sa do svojho odboru zahryzli a posúvali sa dopredu a na praktickej matúre daktorí aj milo prekvapili, z čoho sa tešíme. Ja som na škole len prvý rok a na starosti som mala teóriu. V praktickej časti našich študentov rozvíjali inštruktori v Mondi SCP, na čele s pani Böhmovou,“ pochvaľovala si G. Demčáková.

Niektorí žiaci z tejto partie chcú pokračovať v štúdiu na vysokých školách, alebo sprobovať v zamestnaní niečo iné a traja po matúrach začnú zarezávať tam, kde boli pre život cepovaní, v našom papierenskom kombináte.

Foto: autor, Lenka Šturová

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia