Návštevníkov Vlkolínca čakajú tento víkend ukážky rezbárskej práce

Návštevníkov Vlkolínca čakajú tento víkend ukážky rezbárskej práce

RedakciaAktuality12.7.2019

Mesto Ružomberok spolu s partnermi pripravili počas letných mesiacov podujatie Tradičné slovenské remeslo vo Vlkolínci, na ktorom prezentujú - prevažne Liptáci - svoje remeslo. Počas týždňa víta turistov i návštevníkov zvyčajne jeden remeselník, počas víkendu dvaja, ktorí vás očaria krásnymi výrobkami a remeselnou prácou. „Vo Vlkolínci je zvykom, že návštevníci, ktorí sa tam radi vracajú, očakávajú, že okrem tradičnej ľudovej architektúry tam aj niečo zažijú a privítali by, ak by sa mohli do výroby niečoho aj zapojiť,“ hovorí Gabriela Demčáková z ružomberskej radnice. Mesto si preto pripravilo pre návštevníkov podujatie, ktoré v nich zanechá príjemné spomienky na podhorskú osadu, známu jedinečnou tradičnou ľudovou architektúrou. „A toto bolo našim hlavným motívom a cieľom a vymysleli sme podujatie Tradičné slovenské remeslo vo Vlkolínci, ktoré prebieha v Dome Unesco,“ dopĺňa Demčáková.

Odnesú si vlastný suvenír

Počas tohto týždňa sa vo Vlkolínci predstavila drotárka a remeselníčka, ktorá predvádzala suché a mokré plstenie - návštevníci sa napokon mohli do procesu výroby pripojiť. No nie vždy je to možné. „Prvý týždeň sme mali pána rezbára, ktorý na mieste zhotovoval drevenú lavičku, pri práci používal motorovú pílu, a preto sa z pochopiteľných dôvodov návštevníci do jej výroby zapojiť nemohli. Lavička sa aktuálne nachádza pred Domom Unesco Vlkolínec, môžete si urobiť pamätné foto,“ spomína a pozýva Gabriela Demčáková.

Cez víkend opäť o dreve

Tento víkend to bude vo Vlkolínci opäť o dreve a predstaví sa miestny rezbár a remeselníčka, ktorá robí z dreva rôzne umelecké predmety a šperky. Gabriela Demčáková pripomína, že sa snažili vybrať také remeslá, aby si ich mohli vyskúšať aj návštevníci a aby to bolo pre nich zaujímavé. „Na konci augusta máme naplánovanú ukážku ručnej výroby papiera. Ľudia si budú môcť vyrobiť hárok papiera tak, že do kade ponoria špeciálny rám so sitom, nanesú vrstvu papieroviny a nechajú stiecť prebytočnú vodu. Následne budú skúšať lisovanie. Ak budú vo Vlkolínci dostatočne dlho, hárok stihne vyschnúť, môžu si ho odniesť domov,“ prezrádza a zároveň dodáva, že prioritne budú vo Vlkolínci ružomberskí remeselníci, ale občas prídu aj remeselníci mimo Liptova.

Tradičné slovenské remeslo vo Vlkolínci organizujú Mesto Ružomberok, Oblastná organizácia cestovného ruchu Region Liptov , Dom UNESCO Vlkolínec a víkendové ukážky podporilo aj Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Ukážky drevárskej výroby začínajú v sobotu 13. júla a potrvajú do nedele 14. júla 2019 v čase od 9:00 hod. do 17:00 hod.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia