„Počas oboch dní bolo na ružomberskom Námestí A. Hlinku k dispozícii asi 225 s jedlom, pitím, remeselnými výrobkami, produktami vlastnej výroby a iným jarmočným sortimentom,“ uviedol hovorca ružomberského primátora Vladimír Miškovčík. Doplnil, že na jarmok prišli aj zástupcovia družobných miest ako napríklad s delegáciami Hlučína, Děčína, Báčského Petrovca, Kroměříža a Wisly.
Ružomberčania a návštevníci mesta sa mohli v piatok tešiť na domácu kapelu Big Band ZUŠ Ľ. Fullu a na Drišľak. Večer roztancovali Námestie A. Hlinku populárne skupiny Polemic a Heľenine oči. Pravdepodobne najväčšiu návštevnosť v doterajšej histórii ružomberského jarmoku bola počas koncertu Queenie: world Queen tribute band, jednej z najuznávanejších Queen tribute kapiel na svete. Odohrali stovky koncertov na viacerých kontinentoch, pozvaní boli napríklad aj na oficiálnu narodeninovú oslavu kráľovnej Alžbety II. Ich vystúpenie zaplnilo nielen námestie, ale aj priľahlé uličky medzi stánkami, kde sa potom už nedalo ani chodiť.
Sobotňajší program jarmoku (3. júna) patril najmä sviatku všetkých detí. Dopoludnia predviedli svoje ukážky dobrovoľní hasiči, po ktorých najmenších účastníkov jarmoku rozospievala hudobná skupina malinyJAM. Na pravé poludnie sa predstavili na hlavnej tribúne žiaci ružomberských umeleckých škôl. Po nich divákov potešilo detské činoherné predstavenie domáceho divadelného štúdia RosArt s názvom Na skok. Popoludní sa návštevníkom predstavil aj folklórny súbor Liptov. Podvečer sa o priazeň publika uchádzala aj košická kapela Traky a po nej vystúpil slovenský pop rockový spevák Lukáš Adamec. Tvrdšiu muziku priniesla kapela High Voltage a sobotňajšia noc patrila rockovému štýlu s kapelou Screen.
„Som milo prekvapená s návštevnosť a programom jarmoku. Je tu veľa ľudí, aj stánkov,“ povedala pani Marta z Ružomberka. Doplnil ju jej partner Miroslav: „Teší ma, že program bol veľmi pestrý a prišlo mnoho divákov.“ So štruktúrou jarmočného programu bola spokojná aj Miroslava: „Je dobré, že na jarmoku sa mohli prezentovať umelecké školy v meste. V piatok som nemohla prísť na jarmoku a preto som s deťmi sem prišla až v sobotu. Privítala som, že program bol celé sobotné popoludnie a aj večer.“
Práva konať jarmoky udelil Ružomberku kráľ Ľudovít II. v roku 1525. Ešte predtým malo mesto právo konania slobodných štvrtkových trhov a to od udelenia výsad mesta v roku 1318, ktoré získalo od majstra Donča. Podľa nich boli Ružomberčania oslobodení od povinnosti platiť trhový poplatok vo svojom meste. Kráľ Ľudovít II. potvrdil právo mesta na týždenné trhy a na konanie dvoch výročných jarmokov. Prvý, v nedeľu pred Nanebovstúpením Pána /pohyblivý sviatok 40. deň po veľkonočnej nedeli/. A druhý jarmok, v nedeľu pred sviatkom sv. Ondreja. Na žiadosť mesta udelil cisár Ferdinand III. /18.5.1655/ výsadu ďalších dvoch výročných jarmokov. Na Troch kráľov a na sv. Michala.
Text: Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia