Názory na diéty sa rôznia, majú vôbec zmysel?

Názory na diéty sa rôznia, majú vôbec zmysel?

RedakciaAktuality4.4.2019

Oslovili sme troch odborníkov, ktorí majú na chudnutie a vôbec diéty takmer úplne odlišné názory..

Jana Nehajová pôsobí v našom meste ako výživová poradkyňa niekoľko rokov. Sama bojovala s nadváhou, preto sa rozhodla svoj životný štýl zmeniť.

Renáta Luptáková je poradkyňou spoločnosti NutriFood. Podľa jej slov s diétou Nutrifood redukujú váhu rýchlo aj ľudia, ktorí sa veľmi nehýbu.

Jaroslav Laclavík pôsobí dlhé roky ako kondičný tréner a vôbec neuznáva diéty.

Aká je podľa našich odborníkov ideálna cesta k redukcii hmotnosti?

Jana Nehajová - Zdravé a prirodzené chudnutie je len "bonusom" celkovej zmeny vášho životného štýlu. Na začiatku je potrebné nastaviť si reálny cieľ a všetky kroky, ktoré vás dovedú do vytúženého cieľa. Prirodzené chudnutie dosiahnete tým, že z vášho jedálnička vyradíte všetky polotovary, sladkosti, slané maškrty, fast food, sladené nápoje. Zaradíte kvalitné, čo najmenej spracované potraviny, ideálne prvopotraviny - to sú celozrnné obilniny, kvalitná sezónna zelenina a ovocie, orechy, semienka, kvalitné oleje a bielkoviny. Aby bol váš jedálniček vyvážený, odporúčam do neho na dennej báze začať zaraďovať práve strukoviny. Na začiatok môžete siahnuť po lúpanej červenej šošovici, alebo vyskúšajte cícer. V neposlednom rade k zdravému chudnutiu patrí aj pitný režim. Pohyb je samozrejme tiež veľmi dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu a tiež nám pomáha tvarovať a spevniť postavu pri chudnutí.

Renáta Luptáková - Programy NutriFood sú špeciálne redukčné programy vyvinuté v spolupráci s renomovanou francúzskou spoločnosťou, ktorá má viac ako 40-ročné skúsenosti. Programy sú určené výhradne pre plnohodnotnú náhradu stravy, ktorá je nastavená v šiestich redukčných programoch Nejde o žiadne výživové doplnky, ale o odborne nastavený systém.

Katka z Ružomberka, schudla vďaka diéte Nutrifood 78kg

Diéta ma niekoľko etáp. Všetky na seba nadväzujú a musia sa dodržať. Naša diéta oproti iným, ponúka klientovi kvalifikované poradenstvo a starostlivosť. V Nutrifood sa s klientom rieši jeho zdravotný stav - máme zdravotnú kartu. Venujeme sa aj klientom so zdravotnými problémami. Nie všetci môžu ísť do nutričnej ketózy, máme rôzne programy. Nastavujeme klientov aj do čiastočnej náhrady potravy.

Jaroslav Laclavik - Zdravé chudnutie?....ja poviem len stručne: rovnica nepustí- vydaj musí byť väčší ako príjem a potom to funguje na 100%. Len si treba uvedomiť, že telu musíte aj dávať nielen brať.

Pohyb verzus strava, čo pri úbytku váhy zohráva najväčšiu úlohu?

Jana Nehajová – Ja sama som toho príkladom, že stravou sa dá schudnúť. Od detstva som bola bacuľka. Až keď prišli pred 12 rokmi problémy s pohybovým aparátom, začala som sa nad sebou zamýšľať. Postupným štúdiom a zmenou stravovacích návykov sa mi podarilo schudnúť 20 kíl, bez akýchkoľvek prípravkov na chudnutie. Prešla som si tou cestou, vyštudovala výživové poradenstvo a teraz to učím mojich klientov.

Jana Nehajová, výživová poradkyňa

Viem teda pomôcť schudnúť aj ľuďom, ktorí z rôznych zdravotných dôvodov majú pohyb obmedzený. Strava je vždy základ. Pohyb je samozrejme tiež veľmi dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu a tiež nám pomáha tvarovať a spevniť postavu pri chudnutí.

Renáta Luptáková - S diétou Nutrifood redukujú rýchlo aj ľudia, ktorí sa veľmi nehýbu, ale to je všeobecne známe, že strava je 70% úspechu, pohyb zvyšných 30%. Prišli ku mne aj klienti, ktorí chodili pravidelne 3x do týždňa do fitnescentra a s osobným trénerom nič neschudli. Mylne sa domnievali, že keď hodinu cvičili, mohli si dopriať viac jedla. Pohyb je však veľmi dôležitý aj z iných dôvodov. Takže dôrazne odporúčame zvýšiť aktivitu, samozrejme podľa zdravotného stavu, pretože redukujú ľudia aj so zdravotnými obmedzeniami. Vždy platilo a bude platiť príjem = výdaj a najdôležitejšia je nutrične hodnotná potrava.

Jaroslav Laclavik – Výdaj musí byt väčší ako príjem a potom to funguje na 100%. A čo sa diéty týka, prečo ich je toľko? Keby jedna fungovala, asi by ju využil každý, kto chce schudnúť.

Prečo vašim klientom neodporúčate iný druh diéty ako je ten váš?

Jana Nehajová - Neodporúčam mojim klientom siahať po kozmickej strave, teda práškovej diéte. Takéto skratky podľa môjho názoru nevedú k trvalému cieľu. Takáto strava vás do budúcna nenaučí zdravo jesť. Zníži sa vďaka nej váš kalorický príjem, no keď ju prestanete brať, neviete namiesto nej zaradiť do jedálnička zdravé a vyvážené jedlo. Ste odkázaní na jej ďalšie používanie. Dostávate sa do začarovaného kruhu.

Ak chceme schudnúť, mali by sme si uvedomiť, že preto potrebujeme niečo urobiť. Poctivo nabrané kilogramy nezmiznú zo dňa na deň ako mávnutím čarovného prútika, ani keď nám to v reklame na podobné prípravky sľubuje štíhla slečna. Ak sa necháte nalákať na akúkoľvek zaručenú diétu a nebude to trvalá zmena životného štýlu, ale len dočasné obmedzenie, či náhrada niektorého denného jedla, môžete sa tešiť na jojo efekt.

Renáta Luptáková - Naša diéta je vhodná aj pre ľudí so zdravotnými obmedzeniami. Som svedkom toho, že skutočne funguje. S množstvom klientov mám nadštandardný až priateľský vzťah. Predsa, veľa prežijete najmä s ľuďmi, ktorí sa s vami 4,6,10 mesiacov stretávali každé 2 týždne a menili svoj vzhľad, hmotnosť pred mojimi očami. Týmto klientom sa nemení len vzhľad, ale aj psychika, sebavedomie... Nosia veľkosť oblečenia aj 4XL, predavačky ich vypoklonkujú z mnohých obchodov, že také veľkosti tam nepredávajú. Zrazu si môžu kúpiť trendové oblečenie veľkosti L alebo M v obchodoch kde pred tým do výkladov len žiadostivo hľadeli. Ten človek sa rozžiari, zlepší sa mu zdravotný stav.

Jaroslav Laclavik, nie je zástancom diéty

Jaroslav Laclavik – Nie som zástancom diéty. Ak nechcete samozrejme diétovať do konca života.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia