Iné je pritom zbierať lesné plody vo voľnej prírode, iné je to so zberom v národných parkoch.
„Ak ľudia zbierajú lesné plody v národných parkoch, porušujú zákon o ochrane prírody. Ak ich pritom prichytíme, ide už aj o finančný postih vo forme blokovej pokuty a lesné plody ako čučoriedky sa im vysypú do prírody,“ ozrejmuje strážca Národného parku Veľká Fatra Miroslav Gejdoš.
Závisí to pritom aj od stupňa ochrany, napríklad už v druhom stupni ochrany ide o chránené krajinné oblasti. „Tí, čo zbierajú lesné plody by mali mať povolenie od majiteľa, správcu alebo nájomcu pozemkov, pretože aj tam niekomu pozemky patria, či už lesom SR, urbárnikom, mestským lesom, alebo súkromným vlastníkom,“ vysvetľuje Gejdoš a dodáva: „Ľudia v tom však vidia zárobkovú činnosť a zbierajú to nie pre seba, aby si to napríklad zavarili, ale preto, aby sa obohatili. Či už na úkor štátu, alebo na úkor majiteľov pozemkov. Je to tak ako keby niekomu prišiel do záhrady cudzí človek a pooberal čučoriedky,“ ilustruje na príklade.
Z národného parku je zakázané odnášať si domov hoci aj malý košík čučoriedok. „Každý národný park má návštevný poriadok, kde je upresnené, že napríklad jeden či dva metre je zber povolený, ale len na priamu spotrebu,“ upresňuje.
Faktom stále ostáva, že obrovské množstvá čučoriedok či malín, ale i iných plodov z našich hôr sa predávajú popri ceste. Medzi vychytené lokality patrí cesta I/18, autobusová zastávka Rojkov a lesné plody predávajú aj pri lávke v Hubovej či pri bývalom mäsokombináte Lisková. Vidieť ich aj na ceste I/59 v časti Biely Potok a tiež na ceste za Ružomberkom v smere na Liptovskú Osadu, či v okolí Korytnice.
„Miestom na realizáciu takéhoto druhu predaja je napríklad mestská tržnica a nie cesty I. triedy medzinárodného významu,“ povedal pre náš portál Miroslav Majer, vedúci oddelenia výkonu služby Okresného dopravného inšpektorátu v Ružomberku.
Na predaj je tiež potrebné povolenie Okresného úradu a súhlas veterinárnej a potravinovej správy, avšak tieto predajcom popri cestách chýbajú. Ako uviedol Majer, predajcovia sa dopúšťajú priestupku napríklad v prípade, ak ide o cestu I/18 alebo I/59, kde stoja za krajnicou, teda plnou vodiacou čiarou.
Samotný predaj popri cestách a diaľniciach je zakázaný zákonom.
„V mnohých prípadoch nie sú zabezpečené hygienické podmienky predaja. Ide o tovar neznámeho pôvodu, od pochybných priekupníkov bez známeho zdravotného stavu tých, ktorí lesné plody nazbierali ako aj predávajúcich. Tiež nie je zabezpečená osobná hygiena predajcov, lesné plody sú vystavované nevhodným podmienkam na dočasné skladovanie. Sú v blízkosti ciest s intenzívnou dopravou s negatívnym vplyvom exhalátov,“ povedal na margo ponuky sezónnych lesných plodov pri cestách riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Liptovskom Mikuláši, Ján Stupka.
Ako ďalej prízvukuje, kúpu lesných plodov neodporúča, pretože tým môžeme ohroziť vlastné zdravie a tiež podporujeme nelegálny predaj.
Predaj pri cestách sa vyskytuje sezóne hlavne počas víkendov a hlavne v letnej turistickej sezóne. „Kontroly vykonávame námatkovo, buď sami alebo v spolupráci s políciou. Nedostatky riešime priestupkovým konaním buď zaplatením pokuty na mieste alebo vydaním rozhodnutia o priestupku,“ doplnil Stupka. Ani prostredníctvom pokút, či kontrol sa však predávajúcich z ciest nedarí úplne vyhnať. Predaj popri cestách sa stáva odrazom niekedy až doslovného drancovania lesných plodov, a to i v národných parkoch. No zodpovednosť neleží len na pleciach predajcov, bez dopytu nie je ani ponuka.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia