Nemocnica spustila operácie. Potrebuje krv

Nemocnica spustila operácie. Potrebuje krv

RedakciaAktuality15.5.2020

Plánované operácie spustila Ústredná vojenská nemocnica začiatkom mája. Ako informovala hovorkyňa nemocnice, Petra Dišková, týkať sa to bude len tých pacientov, ktorým by bez operačného výkonu do troch mesiacov hrozilo zvýšené riziko úmrtia, trvalé poškodenie zdravia alebo neznesiteľné príznaky ochorenia.

Každého pacienta musí zároveň posúdiť odborný tím príslušného chirurgického oddelenia.

„Pri rozhodnutí konzílium komplexne posúdi stupeň naliehavosti plánovaného zákroku, vplyv diagnózy na zdravotný stav pacienta a riziko následkov prípadnej odloženej zdravotnej starostlivosti. Preto si pacientov budú volať pracoviská podľa evidencie plánovaných operácií, ktoré si na každom oddelení vedú,“ doplnila Dišková.

Darovanie krvi je stále potrebné

Darcov krvi pritom stále potrebujú. Nemocnica pred časom avizovala, že darcov krvi musia objednávať na presný čas. Ak sa rozhodnete darovať, je potrebné sa vopred objednať na telefónnom čísle 044/4382401 v pracovných dňoch v čase od 7:30 do 12:00 a od13:00 do 15:00 hod. Na akékoľvek nezodpovedané otázky ohľadom darovania krvi vám personál rád odpovie pred odberom. Darovať krv môže každý, kto má viac ako 50 kg a vek od 18 do 60 rokov.

Vstup cez záchytné pracovisko

Po vstupe do nemocnice musia prejsť darcovia krvi záchytným pracoviskom. Ide o priestor, ktorý vznikol v nemocnici v nadväznosti na mimoriadne opatrenia proti nákaze COVID-19. Na záchytnom pracovisku, ktoré sa nachádza v stane priamo pri vstupe do nemocnice, pacientom merajú telesnú teplotu a zároveň vyplnia dotazník. Cez tento priestor budú musieť prejsť aj všetci darcovia krvi, pričom ich personál poľnej nemocnice uprednostní. Darcovia, ktorí sa preukážu kartou pravidelného darcu krvi, majú na záchytnom pracovisku právo na prednostné vyšetrenie.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia