Nemocnica už má k dispozícii príspevok od americkej spoločnosti

Nemocnica už má k dispozícii príspevok od americkej spoločnosti

RedakciaAktuality23.11.2021

Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN už má k dispozícii celkovo 180 000 USD od spoločnosti Lockheed Martin. Finančnú pomoc od výrobcu nových stíhacích lietadiel F-16 pre Slovensko avizoval minister obrany Jaroslav Naď počas rokovaní s predstaviteľmi spoločnosti v USA.

„Od rokovaní neušiel ani mesiac a sľúbená pomoc už je na účte vojenskej nemocnice. Ide o ukážku serióznej spolupráce, ktorá okrem nových lietadiel pre vojakov prinesie dôležitú podporu aj do ťažko skúšaného zdravotníctva. Z investícií do obrany tak profitujú nielen ozbrojené sily, ale aj priamo občania,“ ocenil minister J. Naď.

Z celkovej poskytnutej sumy 180 000 USD je 150 000 USD určených na opravu následkov požiaru chirurgického pavilónu ÚVN. Zvyšných 30 000 USD použije nemocnica na nákup zdravotníckych prístrojov - nový mobilný diagnostický ultrazvukový systém a ultraľahký ventilátor pre pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje vyšetrenie magnetickou rezonanciou.

Riaditeľ ÚVN SNP Ružomberok – FN Robert Rusnák v tejto súvislosti informoval o stave nemocnice po požiari a poďakoval za podporu rezortu v rokovaniach s partnermi. „Odstraňujú sa následky požiaru na streche, vyčistilo sa zhorenisko a realizuje sa dočasné prestrešenie budovy. Robíme maximum pre opravu a rekonštrukciu našich priestorov tak, aby sme mohli čo najskôr zabezpečiť pôvodný rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti. Samozrejme ide o nákladné práce, preto nám prostriedky od Lockheed Martin výrazne pomôžu,“ povedal.

Benefity zo strany amerického partnera nad rámec obstarania nových stíhacích lietadiel F-16 nekončia pomocou pre ÚVN. Minister J. Naď avizoval aj ďalšiu podporu, a to vo vzťahu k Vojenskému historickému ústavu a tiež Múzeu SNP.

(tasr)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia