Nemocnica v Ružomberku je najlepšia

Nemocnica v Ružomberku je najlepšia

RedakciaAktuality4.12.2023

Najlepšou nemocnicou na Slovensku medzi štátnymi univerzitnými a fakultnými zdravotníckymi zariadeniami je Ústredná vojenská nemocnica SNP V Ružomberku.

Ružomberská nemocnica si prvenstvo zabezpečila v rebríčku, ktorý každý rok zverejňuje Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Druhé miesto obhájila Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Tretie miesto v hodnotení vybraných ukazovateľov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, operačných skúseností lekárov, náročnosti diagnóz, spokojnosti pacientov, hospodárenia a transparentnosti získala tak ako vlani Univerzitná nemocnica Martin.

"Rád by som vyjadril svoju vďačnosť a veľké poďakovanie každému jednému zamestnancovi našej nemocnice. Prvenstvo, ktoré si nemocnica obhájila aj tento rok, je výsledkom práve tímovej práce všetkých - zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov vojenskej nemocnice. Zároveň si veľmi cením podporu nášho zriaďovateľa – Ministerstva obrany SR, bez ktorého by sa nepodarilo uskutočniť dôležité  investície a neboli by realizované významné projekty,“ povedal riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok – FN doc. MUDr. Robert Rusnák, PhD.

Stále teda platí, že ružomberská nemocnica neskončila počas doterajších deviatich ročníkov hodnotenia horšie ako tretia, martinská bola len dvakrát mimo prvej trojky a Rooseveltka v nej chýbala dokonca len raz – v úvodnom ročníku (2015). Medzi všeobecnými nemocnicami sa na prvé miesto v hodnotení dostala nemocnica v Košiciach - Šaci.

Ústredná vojenská nemocnica (ÚVN) SNP v Ružomberku exceluje pri spokojnosti pacientov a indikátoroch merajúcich kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. ÚVN vykazuje spomedzi porovnateľných nemocníc najnižšiu mieru nutnosti opakovať operácie (reoperovanosť) a hospitalizácie pacientov (rehospitalizovanosť), kde sa medziročne značne zlepšila, má najnižšie hodnoty úmrtností po operačných výkonoch a po náhlej cievnej mozgovej príhode. Ružomberská nemocnica má vo svojej kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc najrýchlejší urgentný príjem, na ktorom záchranky čakali s privezeným pacientom v priemere necelých 14,5 minúty, t.j. o minútu kratšie ako rok predtým, čím v tomto indikátore predbehli doteraz najlepšiu martinskú univerzitnú nemocnicu.

Hodnotenie Nemocnica roka 2023 je založené na porovnávaní dát predovšetkým z rokov 2019 až 2022. Pandémia koronavírusu negatívne ovplyvnila kvalitu a výkonnosť slovenských nemocníc najmä v rokoch 2020 a 2021, keďže sa podpísala na plošnom zhoršení úrovne takmer všetkých sledovaných indikátorov kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti a výraznom znížení počtu zrealizovaných operačných výkonov.

Výsledky v poradí deviateho ročníka prezentovali v pondelok dopoludnia na Healthcare summit 2023, ktoré organizuje SME konferencie. Informáciu ako prvý priniesol denník SME.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia