Nemocnice Žilinského kraja fungujú v núdzovom režime

Nemocnice Žilinského kraja fungujú v núdzovom režime

RedakciaAktuality9.11.2021

„Dávame verejnosti na známosť, že aktuálne je stav v zdravotníctve pred kolapsom a bude závisieť len na ochote a vôli zdravotníckych zamestnancov, ale aj obyvateľov, či tento stav bude ešte zvrátiteľný,“ uviedla predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová na dnešnom brífingu.

Pľúcne ventilácie sú obsadené

V krajských nemocniciach je obsadených 335 lôžok, čo je 80 percent. Až 42 pacientov si vyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu, tieto lôžka sú naplnené na sto percent.

„Už dva týždne presúvame kriticky chorých pacientov do iných krajov Slovenska. Čím ďalej, tým viac sú však prevozy obťažnejšie, lebo kapacity sa extrémne rýchlo plnia a stav v nemocniciach sa každou hodinou mení,“ povedala županka.

„Pacienti sú mladší a priebeh rýchlejší. Čas od príjmu po presun na umelú pľúcnu ventiláciu je kratší. V prípade operatívy prednosť majú akútne prípady a onkologickí pacienti. Potom budeme musieť ukrajovať z relatívne odkladnej onkologickej starostlivosti. Určite nikto nechce, aby pacienti, ktorí vyžadujú vo veľmi krátkej dobe chirurgický výkon, ho nedostanú, lebo anesteziologické kapacity budú vyčerpané práve pre pacientov s covid ochorením.“

Dalibor Murgaš, medicínsky riaditeľ Fakultnej nemocnice Martin.

Riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíkováuviedla, že pacientov prevážali až do Šale, Trenčína, Myjavy, Nitry. „Ale už včera bol problém umiestniť pacienta do iného regiónu. Nemocnice nie sú nafukovacie a ľudia nie sú na baterky.“

Počet infikovaných zdravotníkov je približne sto.

Očkovanie pokračuje

ŽSK vyvinul veľkú snahu umožniť očkovanie všetkým záujemcom. Zriadili veľkokapacitné očkovacie centrum, dohodli sa s poliklinikami a nemocnicami v regióne na vytvorení vakcinačných miest, zriadili vlastnú Epidemiologickú ambulanciu, kde dodnes očkujú.

„Organizujeme výjazdy mobilnej očkovacej jednotky k imobilným občanom a očkovacích skupín do firiem a zariadení sociálnych služieb. Naša výjazdová vakcinačná linka VakciZuzka očkovala doposiaľ v 116 obciach, to je viac, než jedna tretina všetkých samospráv v kraji,“ informovala Erika Jurinová.

Napriek tomu je v kraji zaočkovaných len 44 percentobyvateľov, čo je málo. To sa odráža práve v kritickom stave počtu hospitalizácií v nemocniciach.

„Zdôrazňujeme, že kapacity, ktoré sú pripravené na vakcináciu, sú dlhodobo stabilné, no nevyužité, v centrách po regiónoch vieme poskytnúť týždenne viac než 8500 dávok, reálne však využívame necelú štvrtinu dostupných termínov,“ povedala Jurinová.

Výzva Eriky Jurinovej

Apelujeme najmä na starších obyvateľov, nepodceňujte situáciu, využite možnosť ochrany. Slovensko, ale i Žilinský región sa vybral cestou premorenia, čo si vyžiada mnoho ľudských životov. Vakcináciou máme stále šancu odvrátiť veľkú časť týchto úmrtí, a pomôcť v tom, aby sme mohli robiť v nemocniciach opäť aj bielu medicínu. Myslime na tých, ktorých zákroky sa opäť odkladajú z dôvodu vážnej situácie. Myslime na vyčerpaných zdravotníkov, ktorých sily sú na hrane fyzických a psychických možností, myslime na to, želen za posledných 72 hodín sme v našom kraji zaznamenali 20 ďalších zbytočných úmrtí. Nabudúce to môže byť niekto z vašej rodiny. Vážení obyvatelia, máte to v rukách vy sami.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia