Nepovolený predaj čučoriedkového likéru

Nepovolený predaj čučoriedkového likéru

RedakciaAktuality26.8.2019

Podľa informácií hovorkyne žilinského CÚ Boženy Chríbikovej pri kontrolnej akcii na odstavnom parkovisku pri ceste medzi Ružomberkom a Žilinou odhalili príslušníci finančnej správy osobu ponúkajúcu na predaj „Likér čučoriedka“. Nápoj balený v 0,5-litrových fľašiach sa nachádzal na stolíku a v odstavenom motorovom vozidle.

Predajca uviedol, že likér mu dodáva známy, ktorý ho aj vyrába. Má obsahovať cukor, rum a čučoriedky. Tovar však nebol označený kontrolnými známkami a chýbali aj potrebné doklady. Službukonajúca hliadka tak musela nájdené fľašky s alkoholom zabezpečiť. Odoslala ich do colného laboratória na odbornú expertízu, ktorá má presne identifikovať zloženie tovaru.

Príslušníci finančnej správy z CÚ Žilina upozorňujú ľudí, aby boli opatrní pri kúpe takéhoto tovaru. Keďže výroba tohto alkoholu nie je pod kontrolou kompetentných orgánov, jeho konzumácia môže predstavovať zdravotné riziká.

Alkohol v kombinácii s ovocím patrí medzi obľúbenú špecialitu. Na trhu sa vyskytujú aj nápoje podobné čučoriedkovému likéru pod názvami ako „Trnkovica“, „Brusnicovica“ a ďalšie. "Na výrobu a predaj tejto liehoviny je však okrem schválení iných úradov potrebné tiež povolenie z príslušného colného úradu," doplnila B. Chríbiková.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia