Nerovné dosky, pavučiny a množstvo hmyzu, tak vyzerá lávka ponad Váh štyri roky po rekonštrukcii

Nerovné dosky, pavučiny a množstvo hmyzu, tak vyzerá lávka ponad Váh štyri roky po rekonštrukcii

RedakciaAktuality15.8.2019

Stav po rekonštrukcii zodpovedá takmer stavu pred rekonštrukciou. Keď sa prejdete mostom, zistíte, že len po štyroch rokoch od rekonštrukcie hrkajú dosky, ktoré sú zároveň nerovnomerné a ľahko o ne zakopnete. Nevyhovujúce osvetlenie, pavučiny a množstvo hmyzu vás sprevádzajú počas celého prechádzania mostom. Namodro osvetlená lávka ponad Váh ohromuje okoloidúce autá, turistov a návštevníkom. Ale len do chvíle, pokiaľ ňou večer neprejdú.

„Rekonštrukcia bola v roku 2015, rozobralo sa podlažie lávky, neskôr sa nahradilo novým, rozobrala sa konštrukcia a nosné prvky, tie sa očistili, poškodené sa vymenili,“ vysvetľuje hovorca mesta Ružomberok, Viktor Mydlo.

Podľa jeho slov bola použitá špeciálna farba vhodná na podobné konštrukcie, aby vydržala niekoľko rokov a ochránila konštrukčný materiál. „Na podlahu bolo použité kvalitné jasaňové drevo a rozosvietila sa lávka pomocou LED diód,“ dodal Mydlo. Dosky, ktoré tvoria podlahu, majú medzi sebou medzery, to má však podľa hovorcu svoj význam v zime, keď napadne sneh.

Osvetlenie je nevyhovujúce

Množstvo Ružomberčanov sa sťažuje na to, že cez most musia prechádzať doslova na jeden dych a ideálne s privretými očami. Svetlá, ktoré osvetľujú lávku, sú lákadlom pre hmyz, ktorý po zotmení lieta za svetlom a pri vode jeho množstvo narastá o to väčšmi.

„Osvetlenie prešlo uplynulý mesiac kompletnou rekonštrukciou. To pôvodné bolo zničené ľudským faktorom. Nestalo sa tak prvýkrát, kedy niekto pod vplyvom alkoholu odtrhol LED pás, ktorý osvetľuje celý most. Posledná rekonštrukcia LED pásov stála približne 700€,“ vysvetľuje Mydlo nedávnu rekonštrukciu, ktorá ale problém s osvetlením nevyriešila.


Reklamáciu mesto neplánuje

Keďže stav po rekonštrukcii zodpovedá po štyroch rokoch stavu pred ňou, chyba mohla nastať aj na strane zhotoviteľa. Mesto v súčasnosti túto otázku nerieši a reklamáciu aktuálne neplánuje. „V súčasnosti sa takouto možnosťou nezaoberáme. To sa však môže zmeniť, ak by sa stav lavičky výrazne zhoršoval,“ uzatvoril Mydlo.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia