Neskutočné barbastvo: Šindle na prístrešku vo Vlkolínci vandali spálili

Neskutočné barbastvo: Šindle na prístrešku vo Vlkolínci vandali spálili

RedakciaAktuality29.4.2021

Nad týmto sa už naozaj pozastavuje rozum. Vynovený turistický prístrešok na Vlkolínci, ktorý svojpomocne opravili členovia a podporovatelia OZ Vlkolínec sa stal terčom vandalov. Tí vytrhali šindle prístreška a použili ich ako palivo počas grilovania a opekania.

„Nie je to tak dávno, keď sme dňa 17.04.2020 ďakovali skupine asi 40 ľudí, ktorí sa zúčastnili brigády organizovanej členmi Občianskeho združenia Vlkolínec s cieľom vyčistiť a upraviť okolie osady Vlkolínec. Všetci účastníci brigády, ktorým touto cestou chceme ešte raz veľmi pekne poďakovať, odviedli veľký kus poctivej práce, vyčistili okolie Vlkolínca a opravili aj poškodený turistický prístrešok pod Krkavou skalou. Ani si neviete predstaviť naše sklamanie, keď sme sa dozvedeli najprv z fotografií a následne aj z obhliadky miesta ako vyzerá opravený turistický prístrešok po jednom týždni,” hovorí predseda OZ Vlkolínec Ján Ondrík.

Ten neskrýval svoje rozhorčenie nad tým, že neznámi vandali zničili prácu nadšencov, vytrhali šindle a opiekli si na nich špekačky. Aj napriek znechuteniu však hovorí, že prístrešok nenechajú zničený a znova ho opravia. „Niektorým našim spoluobčanom po pandemických opatreniach a ich následom uvoľnení, tak veľmi chýbali vychádzky do prírody, kde by mohli porozhadzovať nový odpad a zničiť zariadenie, ktoré im nepatrí, že neváhali ani minútu a hneď sa pustili do "práce". Hlavne, že si opiekli a zjedli špekačky za 5,-€ na ohni z drevených šindľov z prístrešku za 200,-€. Čo povedať na záver. Je nám z toho smutno ale pre všetkých ostatných sľubujeme, že ho znova opravíme,” dodáva Ondrík.

Vlkolínecje pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Zapísanie do Zoznamu potvrdzuje výnimočnú a univerzálnu hodnotu kultúrnych alebo prírodných lokalít, ktoré vyžadujú ochranu v prospech celého ľudstva. Vlkolínec sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti Veľká Fatra.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia