Neupratujete záhrady s ohňom

Neupratujete záhrady s ohňom

RedakciaAktuality27.3.2020
Vypaľovanie trávy v Liptovských Sliačoch

Oteplenie a slnečné počasie láka ľudí do záhrad, kde môžu byť na čerstvom vzduchu a mimo kontaktu osôb. Jarné upratovanie na záhradkách a na poliach súvisí s nahromadením najmä suchej trávy a lístia. Najlepšie je ich kompostovať, ale nájdu sa aj takí, ktorí ju spaľujú. Ľudia zvyknú čisť ohňom aj stráne a medze.

Riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Ružomberku Slavomír Hreha uviedol, že príchod jari signalizuje nielen zvýšenie teplôt, ale aj výjazdy k haseniu trávnatých porastov.

Slavomír Hreha, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Ružomberku

V tejto súvislosti povedal: „Mesiac marec a apríl býva pre hasičov mesiacom so zvýšeným výskytom požiarov v prírodnom prostredí, ktoré vznikajú vypaľovaním porastov, drevín a biologického odpadu. Každý rok počas tohto obdobia zápasíme so spaľovaním suchej trávy, lístia a vetví zo stromov. V roku 2019 zaznamenali hasiči na celom Slovensku až 1677 požiarov, ktoré vznikli dôsledkom takéhoto vypaľovania, čo je oproti roku 2018 nárast až o 71 percent. Vlani sme v okrese Ružomberok hasili 13 požiarov suchých porastov tráv a kríkov. Tohto roku do našej štatistiky pribudli tri výjazdy k haseniu suchej trávy. Ak z jari dlhšie naprší, tak sa stalo, že jeden deň sme mali aj desať výjazdov k požiarom rôznych lúčnych a lesných porastov.“

Hasičský a záchranný zbor apeluje na občanov, ktorí sa z dôvodu opatrení pre vírus COVID – 19 momentálne nachádzajú vo zvýšenej miere doma, aby na upratovanie dvorov a záhrad nepoužívali oheň. Čím menej budú musieť hasiči zasahovať pri výjazdoch takéhoto charakteru, tým viac budú chránení.
Plošné vypaľovanie tráv a porastov môže skončiť pokutou vo výške 331
eur a pre podnikateľov sa suma môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur
(zákon č. 314/2001),“ doplnil S. Hreha.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia