Nevedko vzdelával mamičky: vývoj detského mozgu môžeme ovplyvniť výchovou aj stravou

Nevedko vzdelával mamičky: vývoj detského mozgu môžeme ovplyvniť výchovou aj stravou

RedakciaAktuality18.10.2018

Materské centrum Nevedko nie je len o voľnočasovom stretávaní sa mamičiek s deťmi a organizácii detských aktivít, ale aj o vzdelávaní sa v materstve a v detskom svete. Naposledy sa mamičky mohli zasvätiť do tajov detského mozgu a dozvedieť sa dôležité informácie o jeho vývoji. Išlo o cyklus dvoch prednášok s tematickým názvom Ako podporiť vývoj detského mozgu.

Na prvom stretnutí spolu s ružomberskou pediatričkou, MUDr. Jankou Noskovou, rozoberali výchovné procesy, ktoré vplývajú na vývoj mozgu detí. Druhá prednáška bola v sprievode zahraničného hosťa, profesora Johna Scharffenberga, ktorý mamičkám priblížil ako môže detský mozog ovplyvniť strava.

Výchova nad zlato

Túžbu správne vychovať svoje dieťa má azda každý rodič. Napomôcť vývoju detského mozgu sa dá aj rôznymi formami interakcie s dieťaťom. „Prednáška bola viac teoretická, ale dozvedeli sme sa veľa informácii aj z rôznych faktických videí o nových poznatkoch,“ hovorí Andrea Dobošová, koordinátorka Materského centra Nevedko. Pripomína, že počas stretnutia s MUDr. Jankou Noskovou, ktorá viedla prednášku, sa deti postarali aj o praktickú ukážku. „Bolo to veľmi milé, pretože ako postupoval čas, tak začali byť nervózne, vystrájali a pani doktorka to aj uvítala, lebo začali pútať pozornosť negatívnym spôsobom. Bolo to naozaj praktické pre nás maminky, keďže sme sa od nej dozvedeli, ako najlepšie zvládnuť ich správanie, lebo pútanie pozornosti cez takéto negatívne prejavy je normálne, ale treba poznať ako postupovať a ako z toho vyťažiť, pretože aj týmto vychovávame deti.“ Zároveň dodala, že detský mozog dokáže vnímať veci tu a teraz, nemá vyvinuté deduktívne a logické myslenie, aby sme od neho očakávali adekvátny postoj k situácii. „Niekedy od nich očakávame príliš, treba byť trpezlivý a ak sa to o pár minút zopakuje opäť, tak sa musíme zachovať rovnako a ešte raz všetko vysvetliť,“ konštatuje Dobošová.

Dobrá strava už v detstve

Cieľom ďalšej prednášky bolo upozorniť mamičky na stravovanie detí, ktoré vplýva na vývoj detského mozgu. Stretnutie viedol zahraničný hosť, 92 ročný profesor John Scharffenberg, ktorý cestuje po celom svete a prednáša o zdravom životnom štýle. V Ružomberku hovoril o potravinách, ktoré je potrebné zahrnúť do detského jedálnička tak, aby sme v ranom veku napomohli správnemu vývoju mozgu dieťaťa. „Priniesol veľa materiálu, svoju prezentáciu, na ktorej vysvetľoval veci zo svojej praxe. Je to nielen jeho vášeň a koníček, ale celoživotná pracovná náplň, sám je vegetarián a dokázal nám odpovedať na akékoľvek otázky z pohľadu najnovších poznatkov. Keď človek cieľavedome dbá na stravu, tak môže byť naozaj nielen v dobrej fyzickej, ale aj psychickej kondícii,“ vysvetľuje Andrea Dobošová. Zaznelo veľa vedeckých poznatkov s reakciou na americký národný program. Vyzdvihol, že dieťa do 6 mesiacov by malo výlučne prijímať len materské mlieko a až potom by mali nasledovať prvé príkrmy pochádzajúce z rastlinnej ríše vrátane orechov. Pri každej potravine promptne poznamenal, čo všetko obsahuje. „Všetky druhy omega 3 mastných kyselín, ktoré sú obsiahnuté v zdravých produktoch, prechádzajú cez mozgovú bránu a priaznivo ovplyvňujú to, čo sa v mozgu deje. Je to priamo úmerné tomu, čo konzumujeme,“ približuje slová profesora Dobošová. Potraviny, ktorým by sa mali matky vyhýbať, sú dobre známe aj v súčasnosti. „Ide predovšetkým o polotovary, glutaman, vysmážané jedlá a umelé sladkosti,“ uzatvára koordinátorka Materského centra Nevedko v Ružomberku, Andrea Dobošová.

(foto: Andrea Dobošová)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia